Úvod Veda & Tech Nový typ skla sa dokáže sám opraviť

Nový typ skla sa dokáže sám opraviť

Foto: archív

Vyriešiť problém s prasknutým displejom na smartfóne či tablete bude možno už čoskoro oveľa jednoduchšie ako dnes. Japonskí vedci totiž vyvinuli sklo, ktoré sa v prípade poškodenia dokáže opäť zaceliť – chce to len trochu tlaku.

Zaujímavé je, že k tomuto objavu prišlo náhodou. Yu Yanagisawa z University of Tokyo si počas štúdia lepidiel všimol, že istý polymér má veľmi zaujímavé vlastnosti. Ak jeho narezané kúsky stlačíte k sebe a podržíte počas 30 sekúnd pri izbovej teplote (21 °C), opäť sa spojí dohromady. Následné experimenty potvrdili, že „samoopraviteľné sklo“ skutočne funguje. Jeho výnimočnosť spočíva predovšetkým v tom, že nevyžaduje predchádzajúce zahriatie.

Celý proces je navyše veľmi rýchly. Napríklad iný podobný materiál, ktorý už predtým predstavili kalifornskí výskumníci, sa síce takisto sám opravoval, ale zabralo mu to takmer celý deň. „Dúfame, že opraviteľné sklo sa stane novým materiálom šetrným k životnému prostrediu, ktorý po svojom rozbití nemusí byť vyhodený,“ vyhlásil Yanagisawa. Polyméry tohto typu by okrem elektroniky mohli nájsť využitie aj v ďalších oblastiach – napríklad v medicíne (posilnenie kostí, pomoc pri tvorbe tkaniva a podobne).