Úvod Politika Harabin vysúdil 150 000 eur za neexistujúci telefonát so Sadikim

Harabin vysúdil 150 000 eur za neexistujúci telefonát so Sadikim

Foto: archív

Sudca Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin opäť vysúdil odškodné od Generálnej prokuratúry (GP) SR 150 000 eur za to, že niekdajší generálny prokurátor Dobroslav Trnka na tlačovej konferencii potvrdil novinárom existenciu prepisu údajného telefonátu medzi Harabinom a drogovým dílerom albánskeho pôvodu Bakim Sadikim.

V čase, keď bol Štefan Harabin ministrom spravodlivosti, priniesol vtedajší poslanec Daniel Lipšic do parlamentu, kde mal výrokovú imunitu, prepis telefonického rozhovoru, ktorý sa mal odohrať pred 24 rokmi.

Harabin následne GP zažaloval a pôvodne žiadal odškodné 300 000 eur. Keďže tá nedokázala predložiť nahrávku, jej originálny prepis, ani odpočúvací spis, Okresný súd Bratislava I Harabinovi ešte v roku 2012 prisúdil polovicu, s čím však Krajský súd v Bratislave nesúhlasil.

Spis sa tak vrátil na nižší súd, ktorý však rozhodol opakovane o odškodnom 150 000 eur. Prokuratúra sa opäť odvolala, na krajskom súde sa vymenil senát, a ten nový výšku priznanej nemajetkovej ujmy 150 000 eur potvrdil.

Prokuratúra však podala mimoriadne dovolanie a Najvyšší súd SR vrátil celú kauzu opäť nižším súdom. Preto Okresný súd Bratislava I rozhodoval v spore opäť, pričom nemajetkovú ujmu v spomenutej výške potvrdil. Ropzsudok však ešte nie je právoplatný.

“Za vyrobený kompilát, ktorý do parlamentu priniesol Lipšic a ktorého údajnú pravosť potvrdil generálny prokurátor, tak zaplatia všetci občania namiesto tých, čo ho vyfabrikovali,” komentoval súdny verdikt portál Hlavné správy.