Úvod ZO ZAHRANIČIA Novým predsedom čínskej vlády sa stal Li Čchiang, má úlohu oživiť ekonomiku

Novým predsedom čínskej vlády sa stal Li Čchiang, má úlohu oživiť ekonomiku

Li Čchiang. (Foto: archív)

Li Čchiang, jeden zo spojencov čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga, bol vymenovaný za nového premiéra Číny. Li, bývalý líder Šanghajskej strany, ktorý na jar minulého roka dohliadal na tvrdý dvojmesačný lockdown mesta, bol parlamentom vymenovaný ako nástupca odchádzajúceho premiéra Li Kche-čchianga.

Li sa stal predsedom vlády na základe nominácie Si Ťin-pchinga a jednohlasne potvrdený na slávnostnom zasadnutí čínskeho parlamentu. Stalo sa tak deň po tom, ako 69-ročný čínsky vodca Si Ťin-pching získal svoj tretí päťročný mandát na výkon prezidentskej funkcie.

Šesťdesiattriročný Li sa zviditeľnil najmä zavedením stratégie nulovej tolerancie covidu, čím dokázal svoju lojalitu k Si Ťin-pchingovi napriek sťažnostiam obyvateľov na nedostatočný prístup k jedlu, lekárskej starostlivosti a základným službám.

Ako premiér bude Li poverený oživením ekonomiky, ktorá sa stále spamätáva z dôsledkov protipandemických opatrení a je konfrontovaná s pretrvávajúcim zvyšovaním ciel v USA, zmenšujúcou sa pracovnou silou a starnutím populácie.