Úvod Z DOMOVA Obchody budú opäť otvorené aj v nedeľu, rúšok sa vraj tak ľahko...

Obchody budú opäť otvorené aj v nedeľu, rúšok sa vraj tak ľahko nezbavíme

Foto: archív

Slováci budú môcť slobodne cestovať od soboty 20. júna od 6:00 h už aj do Poľska. Uviedol to predseda vlády Igor Matovič po stretnutí s konzíliom epidemiológov. Premiér ľudí varoval, aby zvážili cestu do Sliezskeho regiónu, kde je výskyt nového koronavírusu najvyšší. Hlavný hygienik SR Ján Mikas poznamenal, že voľne cestovať sa od soboty bude dať aj do Čiernej Hory, Monaka a na Faerské ostrovy.

„Zoznam bezpečných krajín sa bude meniť. Niektoré bezpečné pribudnú, iné – nebezpečné zasa vypadnú,“ ozrejmil Mikas s tým, že zoznam nie je stabilný a bude sa meniť podľa aktuálnej epidemiologickej situácie. „Občania členských štátov EÚ môžu prechádzať územím Slovenska aj bez súhlasu ministerstva vnútra, sú to tranzity. Sú však povinní prejsť Slovenskom bez zastavenia,“ povedal Mikas.

Od 1. júla bude možné organizovať hromadné podujatia vrátane športových aj nad tisíc ľudí, ale len v prípade, že bude zabezpečené šachovnicové sedenie. Organizátori budú musieť zabezpečiť kontrolovaný vstup a výstup ľudí. Mikas poznamenal, že od júla bude možné organizovať aj maratóny.

Od soboty sa ruší povinnosť merania telesnej teploty ľudí pri vchádzaní do objektov štátnych orgánov a orgánov územnej samosprávy, ako aj na kúpaliská a do welness centier. Zapnuté budú môcť byť aj sušiče rúk. Cestujúci v taxíkoch budú môcť sedieť už aj na prednom sedadle, nielen na zadnom, ako to bolo doteraz.

Mikas uviedol, že v súčasnosti sa v kostoloch alternatívne používa podávanie prijímania do rúk, ktoré sa neskôr nahradí podávaním do úst. Zamestnanci, ktorí sa starajú o telo človeka, už nebudú musieť mať ochranné okuliare alebo štít.

Podľa Matoviča treba rátať s tým, že situácia sa môže zhoršiť. „V rámci sveta sa situácia dosť zhoršuje, budeme si to musieť ustrážiť,“ povedal Matovič. Verí, že ľudia, ktorí prídu na Slovensko z krajín, ktoré nie sú označené ako „bezpečné“, pôjdu na test na nový koronavírus.

Mikas očakáva, že v najbližšom období sa budú na Slovensko vracať ľudia zo zahraničia, najmä z Anglicka. Naďalej vyzval k obozretnosti. Povinnosť nosiť rúška v interiéroch či vo verejnej doprave naďalej ostáva v platnosti.

Povinný, tzv. sanitárny deň v obchodoch v nedeľu sa od soboty 20. júna ruší. „Ruší sa povinnosť uzatvoriť všetky maloobchodné prevádzky v nedeľu a zároveň sa ruší povinnosť prevádzkovateľov priestorov maloobchodných prevádzok pre každú nedeľu v mesiaci vykonávať povinnú dezinfekciu priestorov predmetných prevádzok,“ spresnil Mikas.

Podľa hlavného hygienika však potravinárske predajne, prevádzky zariadení spoločného stravovania, vrátane stánkov s rýchlym občerstvením a iným ambulantným predajom potravín, pokrmov a nápojov budú mať povinnosť klásť dôraz na zabezpečenie pravidelného a účinného čistenia a dezinfekcie.

Povinnosť nosiť rúška v interiéroch či vo verejnej doprave naďalej ostáva v platnosti. „Rúška sa tak ľahko nezbavíme, je to možno na niekoľko rokov, možno doživotne,“ uviedla hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva pre epidemiológiu Henrieta Hudečková. Zároveň dodala, že zlepšiť situáciu môže vakcína, ktorá sa ale očakáva najskôr o rok.