Úvod Z DOMOVA Fico: Vedenie Smeru-SD sa omladí

Fico: Vedenie Smeru-SD sa omladí

Robert Fico. (Foto: archív)

Počas najbližších dní zasadnú orgány Smeru-SD, ktoré budú riešiť personálne otázky vo vedení Smeru-SD. Na tlačovom brífingu o tom informoval predseda strany Robert Fico. Predseda Smeru plánuje po odstúpení viacerých podpredsedov výrazne omladiť vedenie strany. „Dáme priestor aj tridsiatnikom,“ konštatoval Fico.

Zároveň kritizoval jedenásť členov Smeru zo skupiny okolo Petra Pellegriniho, ktorí ohlásili odchod zo strany za to, že napriek tomu stále ostávajú členmi Smeru-SD a nevzdali sa ani parlamentných funkcií, ktoré za Smer-SD získali.

„Nepatrím k politikom, ktorí by niekoho vylučovali zo strany,“ povedal Fico s tým, že postup ľudí okolo Pellegriniho považuje za „neslušný“. „Národ má rád zradu, ale nenávidí zradcov. To, čo urobili, bolo absolútne neslušné k strane Smer,“ zhodnotil.

Fico nepovažuje za realistické žiadať poslancov, aby sa vzdali poslaneckých mandátov. Motívom vytvorenia nového subjektu podľa neho nie je snaha o zmenu. „Vidím iba dva motívy, ktoré by mohli byť za ich správaním. Buď je to úmyselné rozbíjanie ľavice, ale prišlo k obrovským rozdielom v hodnotovo-etických otázkach,“ dodal.

Predsedu Smeru-SD zároveň mrzí, že odchádzajúci členovia strany hovoria o silnej sociálnej demokracii, pričom práve oni ju trieštia a oslabujú. Mrzí ho tiež, že po 20 rokoch v Smere-SD dokážu niektorí predstierať, že sú nové tváre. Hovorí, že slovami o novej sociálnej demokracii chcú prekryť svoje egoistické ciele a zmiasť voličov strany.

„Čas ukáže, kto to so sociálnodemokratickými hodnotami myslí úprimne a vážne, kto sa s nimi narodil, kto ich zdieľa a cíti. Úspešnú ľavicu a sociálnu demokraciu vždy reprezentovali činy a nie slová. Ako predseda strany Smer-SD môžem hrdo povedať, že odkedy som v politike, tak som presvedčený ľavičiar a nikdy nepodľahnem ‘slniečkárskym’ a neoliberálnym trendom,“ tvrdí Fico.

Dodal, že okrem všeobecných fráz nepočul od odchádzajúcich členov nič o údajnej novej sociálnej demokracii. Podotkol, že o nej hovoria aj predstavitelia, ktorých novinári dlhodobo označovali za „biznis krídlo“ Smeru-SD či „deti“ Roberta Kaliňáka.

Ako príklad uviedol exministerku vnútra Denisu Sakovú či poslanca Erika Tomáša. „Mrzí ma, že po 20 rokoch v Smere-SD niektorí politici dokážu vôbec predstierať, že sú ‘nové tváre’ a zabudnúť, odkiaľ prišli, čo robili a čo presadzovali,“ uviedol.