Úvod Kultúra Obnovili Liptovský hrad, zatiaľ iba digitálne

Obnovili Liptovský hrad, zatiaľ iba digitálne

Vizualizácia: archív

Liptov má zaujímavý unikát. V nadmorskej výške takmer tisíc metrov sa na vrchu Sestrč nachádza najvyššie položený hrad na Slovensku a zároveň jeden z najvyššie položených v strednej Európe. Liptovský hrad pôvodne slúžil na ochranu hraníc a blízkej obchodnej cesty.

Pôvodne ho tvorila obytná veža, cisterna, malé nádvorie a dve brány. Hradnému panstvu okrem neho patrili aj rozsiahle okolité územia. Keby sa hrad zachoval dodnes, región by mal mimoriadne turistické lákadlo. V 15. storočí ho však Matej Korvín dal zrovnať so zemou.

Jeho zvyšky potom päťsto rokov upadali a zarastali. Fragmenty hradu sa podarilo obnoviť v 70. a 80. rokoch minulého storočia. Zrekonštruovali sa jeho základy, archeológovia odkryli zvyšky paláca aj veží. Pri prechádzke medzi ruinami si však napriek ich úsiliu dnes ťažko možno predstaviť, ako hrad vyzeral v minulosti.

Vizualizácia: archív
Vizualizácia: archív

Vďaka nadšencom archeológie a histórie sa ho podarilo oživiť aspoň vo virtuálnej realite. Počítačový model Liptovského hradu v časoch jeho najväčšej slávy ponúka zaujímavé vizualizácie i video. Záujemcov prevedie hradným nádvorím i bránami a ponúkne aj pohľady z vtáčej perspektívy.

Za oživením hradu stojí dizajnér Igor Furugláš zo spoločnosti Dwarf digital archeology. Málo známe historické lokality popularizuje pútavým grafickým spracovaním, čo je dnešnému človeku bližšie ako klasické nákresy. Rovnakým spôsobom spracoval napríklad hrad v Šuranoch, o ktorom nevedeli ani miestni, kým im neukázali video s trojrozmernou animáciou počas Noci múzeí.

„Aj Liptovský hrad som vybral pre tento dôvod. Podľa mňa je veľmi dôležité popularizovať históriu touto formou pre širšiu verejnosť,“ povedal Igor Furugláš, amatérsky archeológ a milovník histórie, spolupracujúci na archeologických výskumoch v teréne aj ako digitalizačný technik.

Vizualizácia: archív
Vizualizácia: archív

„Nedávno vyšla úžasná knižka o opevneniach na Liptove od Martina Furmana, do ktorej som tiež vypracoval nejaké vizualizácie. Pri rozhovore s ním mi napadlo pripraviť vizualizáciu Liptovského hradu. Ochotne mi dodal všetky dostupné podklady, ktoré mal k dispozícii. Spojil som sa aj s Petrom Gutekom. Ten hrad nakreslil, a tak som sčasti vychádzal aj z jeho náčrtov,“ opísal postup prípravy. Pri jednotlivých projektoch potom oslovuje archeológov aj historikov, ktorí sa lokalitou zaoberali užšie.

„Spolupracujem s Petrom Jenčíkom, členom občianskeho združenia Hradiská. Preberáme všetky vizualizácie, diskutujeme o spracovaní a pomáha pri technických riešeniach i historickej autentickosti. Naším cieľom je popularizácia pamiatok, o ktorých verejnosť často ani nevie,“ dodáva Furugláš.

Na Liptovský hrad vedie turistický chodník z Kalamien. Práve tamojší dobrovoľníci odviedli v nedávnej minulosti kus roboty, keď opravili prístupový rebrík, obnovili drevený most a postavili prístrešok. Na hrad vedú dve výstupové trasy, obe sa začínajú pri termálnom jazierku za Kalamenmi. Trasa je len mierne náročná a zaberie približne hodinu a štvrť.

Liptovský hrad – video: