Úvod ZO ZAHRANIČIA Obyvateľov Ohia motivujú k očkovaniu lotériou o milión dolárov

Obyvateľov Ohia motivujú k očkovaniu lotériou o milión dolárov

Mike DeWine. (Foto: archív)

Obyvatelia amerického štátu Ohio, ktorí sa dajú zaočkovať proti novému druhu koronavírusu, sa budú môcť zapojiť do lotérie o milión dolárov. Mladší zaočkovaní občania budú môcť získať aj vysokoškolské štipendium.

V snahe motivovať verejnosť, aby sa prišla dať zaočkovať, to oznámil guvernér štátu Ohio Mike DeWine. Dospelí, ktorí dostali najmenej jednu dávku protikoronavírusovej vakcíny, sa tak od 26. mája budú môcť každú stredu počas piatich týždňov zapojiť do spomenutej lotérie.

Štát tiež náhodne vyžrebuje piatich zaočkovaných mladistvých do 18 rokov, ktorí získajú štvorročné štipendium na Ohijskej štátnej univerzite. To im pokryje náklady na školné či ubytovanie.

Podľa republikánskeho guvernéra budú peniaze určené do tejto lotérie pochádzať z existujúceho federálneho balíka určeného na obnovu po pandémii. Kritici z tábora demokratov však tvrdia, že „použitie peňazí z balíka určeného na pomoc po pandémii je hrubým zneužitím verejných zdrojov“.

„Viem, čo niektorí môžu povedať: DeWine, si šialený! Lenže v čase, keď sú už vakcíny ľahko dostupné, sú skutočnou stratou životy stratené v dôsledku ochorenia COVID-19,” povedal guvernér. Biely dom ani americké ministerstvo financií zatiaľ na DeWineove plány neregovali.

Doteraz zaočkovali potrebnými dávkami protikoronavírusovej vakcíny viac ak 4,2 milióna obyvateľov Ohia, čo predstavuje zhruba 36 percent tamojšej populácie. Najmenej jednou dávkou tam zaočkovali približne 42 percent ľudí. Záujem o očkovanie sa však v posledných týždňoch znížil.