Od brutálnej vraždy medičky Ľudmily Cervanovej uplynulo 47 rokov. Diskusia o prípade sa však dodnes zužuje len na otázku, či sú odsúdení páchatelia skutočne vrahmi alebo obeťami.

Morálny úpadok
Bývalý novinár, exriaditeľ kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby a autor známej knihy Kauza Cervanová Peter Tóth považuje „za hlboký morálny a profesionálny úpadok“, že v tomto tóne referuje veľká časť médií niekoľko rokov.

Vražda Ľudmily Cervanovej je dávno uzavretý prípad, sú známi vrahovia, ktorí boli zákonne odsúdení a veľmi mierne potrestaní. Médiá podľa Petra Tótha dokázali „priam s goebbelsovskou zručnosťou vsugerovať časti verejnosti, že vrahovia sú obete“. Z trestného spisu s obľubou vyberajú informácie, ktoré vyhovujú propagande vrahov.

Kniha o prípade Cervanová, ktorú napísal Peter Tóth. (Foto: archív)
Kniha o prípade Cervanová, ktorú napísal Peter Tóth. (Foto: archív)

„ŽIJEME V ČASOCH SAMOZVANÝCH MEDIÁLNYCH ELÍT, KTORÉ SA SPRÁVAJÚ, AKOBY VLASTNILI MONOPOL NA PRAVDU. KAUZA CERVANOVÁ JE TOHO ŽIVÝM A SMUTNÝM PRÍKLADOM,“ HOVORÍ PETER TÓTH.

Sudca Juraj Kliment, ktorý v prípade rozhodoval, a zároveň predseda senátu Najvyššieho súdu SR sa domnieva, že na Slovensku neexistuje taká trestná kauza ako Cervanová. „Neviem si ani predstaviť, že by na svete existoval sudca, ktorý by na základe všetkých dôkazov odsúdených vrahov oslobodil, alebo čo i len spochybňoval ich vinu.“

Za pomoci senzáciechtivých novinárov
Odsúdení vrahovia by neboli nikdy predčasne prepustení z výkonu výnimočných trestov odňatia slobody, nebyť niektorých osôb z advokátskeho prostredia. Tie po novembri 1989 dočasne ovládli vrcholné posty v bývalej federálnej justícii a na prokuratúre. Mediálne im asistovali začínajúce a senzáciechtivé novinárky z už neexistujúceho týždenníka Zmena, tvrdí sudca Kliment.

Študentka Cervanová na snímke z roku, keď bola zavraždená. (Foto: archív)
Študentka Cervanová na snímke z roku 1976, v ktorom bola zavraždená. (Foto: archív)

Podľa záverov vyšetrovania odišla študentka vo večerných hodinách 9. júla 1976 z bratislavského Unic Klubu v Mlynskej doline na zastávku autobusu, kde ju skupina páchateľov mala približne o 22.30 hodine násilím vtiahnuť do auta, odviezť do bytu na Varínskej ulici v Bratislave, opiť a znásilniť.

KEĎŽE OBEŤ SA ÚNOSCOM VYHRÁŽALA, ŽE SKUTOK OZNÁMI POLÍCII, PÁCHATELIA SA ROZHODLI, ŽE ŠTUDENTKU ZAVRAŽDIA.

Naložili ju zviazanú do kufra auta, previezli do Kráľovej pri Senci k termálnemu jazierku a hodili do vody. Neskôr ju z jazierka vytiahli a previezli k potoku Čierna voda, kde telo objavil náhodný okoloidúci 14. júla 1976.

Zo zločinu obvinila polícia sedem osôb. Obvinených v septembri 1982 uznal bratislavský Krajský súd za vinných a odsúdil ich na nepodmienečné tresty odňatia slobody od štyroch do 24 rokov.

1 komentár

  1. Je to hanba, po revolúcii sú snahy zmeniť vrahov na obete – a pri tom socialisticá justícia bola spravodlivejšia ako dnešná!!!! Trest smrti si tie hyeny zaslúžili a nie, aby im ešte po revolúcii platili z našich daní za prieťahy v konaní, Proces by som ani nedovolila obnoviť nanovo po roku 89 a spochybniť a tým zdiskreditovať prácu polície a justície v tom čase. Keby som ja bola matka, nezáležalo by mi na ničom a vykrútim im krkom osobne pokiaľ by som mala aspoň trochu fyzickej sily. Dnes však za tohoto nového systému som žiaľ proti trestu smrti. Pretože dnes som si nie istá, že by objektívne niekto zhodnoti,l ak by som bola v nesprávny čas na nesprávnom mieste, že som naozaj ja, ktorá som niečo spáchala. Ak by bol nejaký boháč, tak som totálne v riti, Nedajte sa oklamať, že policajti majú dobré platy. Tí obyčajní majú prd a úver. Takže každý sa dá dnes kúpiť alebo vydierať….. Tak ako ďalej priatelia? Demokracia je, keď dvaja blbci prehlasujú múdreho. To je isté. Určite ma nikdy nevoľte, ak budete vidieť moje meno. Som totiž za totalitu. Demokracia totiž nefunguje ani v základnej bunke spoločnosti ako je rodina. V mojej určite nie. Ako to funguje vo Vašej? To je iba v malej vzorke a tak nejak je to aj v celej spoločnosti……Na prípad Cervanová som z osobných a profesiálnych dôvodov zvlášť citlivá. Držím palce matke, ktorá toto všetko musí znášať a dúfam, že karma je naozaj sviňa a vráti to kam treba, lebo Pán Boh toto nechce vidieť !!!!!!!!!

Comments are closed.