Úvod ZO ZAHRANIČIA Putin sa stretol s Prigožinom a jeho veliteľmi už pár dní po...

Putin sa stretol s Prigožinom a jeho veliteľmi už pár dní po vzbure

Vladimir Putin a Jevgenij Prigožin. (Foto: archív)

Kremeľ potvrdil, že ruský prezident Vladimir Putin sa stretol so zakladateľom ruskej žoldnierskej Vagnerovej skupiny Jevgenijom Prigožinom pár dní po tom, čo Prigožin podnikol so svojimi bojovníkmi ozbrojenú vzburu proti ruskému vojenskému vedeniu.

Trojhodinové stretnutie Putina s Prigožinom sa konalo 29. júna a zúčastnili sa na ňom i velitelia Vagnerovej skupiny. Celkovo naň ruský prezident pozval 35 ľudí, uviedol hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Putin počas stretnutia podľa hovorcu zhodnotil pôsobenie vagnerovcov na bojisku na Ukrajine i udalosti z 24. júna – teda dňa, keď sa vagnerovci vedení Prigožinom vzbúrili a vydali smerom k Moskve.

Šéf Kremľa si počas stretnutia „vypočul vysvetlenie veliteľov a ponúkol im možnosti na ich ďalšie zamestnanie a použitie v boji“, uviedol Peskov. „Samotní velitelia prezentovali svoju verziu toho, čo sa stalo. Zdôraznili, že sú vernými stúpencami a vojakmi hlavy štátu a vrchného veliteľa a tiež že sú pripravení pokračovať v boji za svoju vlasť,“ povedal hovorca Kremľa.

Prigožin mal dlhodobý konflikt s ruským vojenským vedením, ktorý koncom júna vyústil do ozbrojenej vzbury. Šéf vagnerovcov predtým obvinil Rusko z útoku na tábory svojich bojovníkov. Tých následne vyviedol z Ukrajiny, obsadili mesto Rostov nad Donom na juhozápade Ruska a vydali sa smerom k Moskve.

Prigožin vtedy uviedol, že cieľom vzbury nebolo zvrhnutie vlády, no mala „priniesť spravodlivosť“ šéfom obrany a armády za ich podľa neho neprofesionálne konanie. Koniec vzbury sprostredkoval bieloruský prezident Alexandr Lukašenko a Prigožin sa mal po nej presunúť do Bieloruska. Lukašenko však minulý týždeň uviedol, že šéf vagnerovcov je späť v Rusku.