Úvod Z DOMOVA Pellegrini: Chceme, aby sa Hlas-SD stal riadnym členom Strany európskych socialistov

Pellegrini: Chceme, aby sa Hlas-SD stal riadnym členom Strany európskych socialistov

Foto: TASR

Mimoparlamentný Hlas-SD sa chce stať riadnym členom Strany európskych socialistov. Podporu pre vstup mu najbližšom kongrese v Madride deklarovala aj Sociálnodemokratická strana Nemecka (SPD).

Uviedol to líder Hlasu Peter Pellegrini na mediálnom brífingu po bilaterálnom stretnutí s predsedom SPD Larsom Klingbeilom v Bratislave. Ten okrem rokovania s Pellegrinim v rámci návštevy SR navštívil aj nemeckých vojakov na Lešti, kde poskytujú slovenským vojakom výcvik na tankoch Leopard.

„Požiadal som o podporu v našom snažení stať sa členom. Som rád, že mi túto podporu tlmočil a SPD bude hlasovať a podporí vstup strany Hlas medzi riadnych členov, keďže doteraz sme len asociovaným,“ povedal Pellegrini.

Rokovali o ekonomickej a bezpečnostnej situácii v Európe, ale i perspektíve slovensko-nemeckej spolupráce nielen v automobilovom priemysle. V oblasti obrannej spolupráce sú obaja zástancami posilňovania strategickej autonómie EÚ vrátane vývoja a výroby európskych zbraňových systémov. Pellegrini sa tiež vyjadril, že na Slovensku by sa mal rozvíjať zbrojársky priemysel.

Skonštatovali taktiež blízkosť pozícií oboch strán v boji proti energetickej a inflačnej kríze. Zhodli sa na potrebe prijímania sociálnych opatrení pre najslabšie vrstvy obyvateľstva s cieľom bojovať proti nárastu extrémizmu a populizmu v Európe. Takisto zdôraznili potrebu udržania jednoty Európskej únie počas rusko-ukrajinského konfliktu. Za výzvu označili i zelenú a digitálnu transformáciu.

Na otázku, prečo v programe návštevy Klingbeila nefiguroval aj Smer-SSD, šéf SPD poznamenal, že jeho návšteva nebola „proti niekomu, ale za niečo“. Pellegrini je podľa neho proeurópskym a spoľahlivým partnerom, ktorý nerozdeľuje, ale spája.

Ponúka tiež racionálny a partnerský dialóg na európske témy, o ktorých možno priateľsky diskutovať. Jeho politika je predvídateľná a konštruktívna. „Ak by sa niektorá sociálna demokracia začala spájať s pravicovými extrémistami, jasne sa k tomu postavíme. Politika SPD je postavená na odmietnutí pravicového extrémizmu,“ odkázal Klingbeil.