Úvod Z DOMOVA OĽaNO odmieta odchod Matoviča z vlády a straší Smerom, Hlasom a Republikou

OĽaNO odmieta odchod Matoviča z vlády a straší Smerom, Hlasom a Republikou

Foto: archív

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) vypovedá koaličnú zmluvu. Od premiéra Eduarda Hegera očakáva vypracovanie novej, ktorá bude reflektovať na aktuálne politické reálie a z ktorej vyplynie, že minister financií Igor Matovič už nebude členom vlády. Ak k tomu nepríde do konca augusta, ministri za SaS podajú demisiu. Rozhodnutie strana prijala na mimoriadnej republikovej rade.

„Najväčší problém koalície sa volá Igor Matovič. Mrzí ma, že takúto vetu vyslovujem, poznáme sa dvanásť rokov, dlhé roky sme spolu bojovali, spolu to ťahali, začínal na našej kandidátke, ale nedá sa pred tým dlhšie zatvárať oči,“ povedal predseda SaS a minister hospodárstva Richard Sulík.

Ak by hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) požadovalo recipročne Sulíkov odchod, bude o tom rozmýšľať, „keď to bude na stole“. Svoje požiadavky plánuje strana predostrieť premiérovi písomne, aby sa aj na ich základe pripravila nová koaličná zmluva. „Vzťahy v koalícii sa pre dobro spoločnosti musia zmeniť, ak zmeny nie je schopné urobiť OĽaNO, musí ich spraviť SaS.

Takto nesmieme ďalej vládnuť,“ podčiarkol Sulík s tým, že fungovanie koalície je „pokazené jedným človekom, ktorý sa nedokáže ovládať“. Sulík kritizoval prístup Matoviča k verejným financiám. Líder OĽaNO si zo štátnej kasy podľa neho urobil “pokladničku pre svoje nápady”.

Liberáli majú aj iné podmienky ako len odchod Matoviča z vlády. Sulík označil za neprijateľné, aby museli Ministerstvo financií SR “prosiť o zvýšenie platov učiteľov, zdravotníkov či zamestnancov verejnej správy aspoň o infláciu a zároveň boli svedkami rozhadzovania stoviek miliónov eur“.

Ak by SaS nič neurobila, podľa Sulíka by bola zodpovedná za „triumfálny návrat Roberta Fica“ po riadnych parlamentných voľbách. Tvrdí, že práve k tomu smerujú kroky Igora Matoviča. Spor v koalícii sa opäť vyostril po tom, ako poslanci NR SR prelomili veto prezidentky Zuzany Čaputovej pri Matovičovom tzv. protiinflačnom balíku.

SaS a Matovič sa následne obviňovali zo spolupráce s opozíciou a “fašistami”. SaS opäť pre Matovičove útoky odmietla chodiť na koaličné rady, OĽaNO obvinilo liberálov z rozbíjania vlády. SaS si vzala čas na premyslenie, čo ďalej. Pripustila vtedy aj odchod z koalície, hoci tvrdí, že má vôľu vo vládnutí pokračovať. Matovič vyzval SaS na zmierenie.

Predsedníctvo OĽaNO aj premiér Eduard Heger apelovali na SaS, aby v koalícii zotrvala. Odchod Matoviča z vlády predsedníctvo hnutia odmieta. Nesúhlasí ani s predčasnými voľbami. „Ďalšie povalenie vlády bude viesť ešte k horšiemu výsledku, ako to bolo v roku 2012,” reagovalo hnutie vo vyhlásení a vyzvalo SaS, aby z koalície nedochádzala.

Dodalo, že po predčasných voľbách by sa spojili Smer-SD, Hlas-SD a hnutie Republika. “Uvrhnete Slovensko do katastrofy. Vráťte sa na rokovania koaličných rád a poďte spolu s nami prijímať dôležité rozhodnutia na pomoc ľuďom,“ pokračovalo vo výzve OĽaNO s tým, že dobro krajiny je viac ako osobné spory.