Úvod ZO ZAHRANIČIA Orbánov Fidesz podporuje 35 percent voličov

Orbánov Fidesz podporuje 35 percent voličov

Foto: archív

Maďarskú stranu Fidesz, ktorá vládne v bloku s menšou Kresťanskodemokratickou ľudovou stranou (KDNP), aktuálne podporuje 35 percent voličov, čo predstavuje 2,8 milióna ľudí. Vyplýva to z výsledkov júlového prieskumu verejnej mienky inštitútu Závecz Research.

Znamená to, že aj napriek kritiky zo strany európskych inštitúcií oslovuje euroskeptická politika Viktora Orbána, vyhýbajúca sa niektorým medzinárodným trendom vrátane liberalizmu, stále dosť občanov.

Na druhom a treťom mieste sú opozičné strany Demokratická koalícia (DK) s deviatimi percentami a strana Momentum s ôsmimi percentami voličov. Stranu Jobbik podporuje 400-tisíc obyvateľov, čo je iba päť percent voličov.

So štvorpercentnou podporou nasleduje Maďarská socialistická strana (MSZP) a s tromi percentami na šiestej priečke sa umiestnila recesistická Strana dvojchvostého psa (Kétfarkú Kutyapárt).

Po dve percentá nameral inštitút ochranárskej LMP a radikálnemu hnutiu Naša vlasť, pričom stranu Dialóg (Párbeszéd) podporilo iba jedno percento respondentov. Nerozhodných je až 30 percent maďarských voličov, čo je 2,4 milióna ľudí.