Úvod ZO ZAHRANIČIA Oslavovaná aktivistka Racketeová priviezla do Európy migrantov, ktorí mučili ľudí

Oslavovaná aktivistka Racketeová priviezla do Európy migrantov, ktorí mučili ľudí

Foto: archív

Troch mužov, ktorých zatkli na Sicílii pre obvinenia, že v Líbyi mučili migrantov, priviezla na ostrov Lampedusa na záchrannej lodi Sea Watch nemecká kapitánka Carola Racketeová. Informáciu priniesol taliansky denník Il Giornale.

Talianska polícia 16. septembra oznámila, že zadržala spomínanú trojicu mužov, ktorá pricestovala na Lampedusu 29. júna. V rovnaký deň vystúpilo – po dlhých obštrukciách talianskych úradov – z lode Sea Watch na Lampedusu 40 migrantov. „Carola priviezla aj troch líbyjských mučiteľov,“ napísal v titulku Il Giornale a talianske ministerstvo vnútra i prokuratúru obvinili zo zatajovania týchto informácií.

„Nemôžeme to vylúčiť, nemáme však presné informácie,“ povedal v reakcii na správu talianskeho denníka hovorca organizácie Sea Watch Ruben Neugebauer. Dodal, že organizácia nedokáže overiť, akých ľudí zachráni na mori.

Talianska polícia informovala, že trojica zadržaných mužov viedla detenčné centrum na zadržiavanie migrantov zriadené v niekdajšej leteckej základni v mesta Záwíja, ležiaceho približne 40 kilometrov východne od líbyjského hlavného mesta Tripolis. Väznení migranti v ňom mali byť znásilňovaní, mučení i zabíjaní. Troch mužov talianska polícia zadržala po tom, ako na nich upozornili iní migranti, ktorí v nich spoznali svojich mučiteľov.

Loď Sea Watch 3 vyzdvihla 12. júna celkovo 53 migrantov pri pobreží Líbye. Talianske orgány neskôr umožnili vstúpiť na územie krajiny 13 osobám, zvyšných 40 však dlho odmietali prijať. Loď nakoniec vplávala do talianskych vôd bez povolenia, a to aj napriek hrozbe vysokej pokuty, a zakotvila v prístave na ostrove Lampedusa. Kapitánku Racketeovú následne talianske úrady nakrátko zadržali.

Správu denníka Il Giornale na svojom účte na Twitteri zverejnil aj exminister vnútra Matteo Salvini, ktorý sa s Racketeovou svojho času ostro sporil. Dlhodobo presadzoval protiprisťahovaleckú politiku a nechcel dovoliť, aby plavidlá záchranárskych skupín privážali migrantov do Talianska. Naopak, talianska prokuratúra aj ministerstvo vnútra sa k správe denníka Il Giornale vyjadriť odmietli.