Úvod Z DOMOVA Vláda chce opätovne zaviesť možnosť blokovať tzv. škodlivý obsah na webe

Vláda chce opätovne zaviesť možnosť blokovať tzv. škodlivý obsah na webe

Foto: archív

Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) by mal mať podľa ďalšej navrhovanej vládnej novely zákona o kybernetickej bezpečnosti opäť možnosť na internete blokovať webové stránky s tzv. škodlivým obsahom, ktorý “môže mať za následok poškodenie alebo ohrozenie bezpečnostných, zahraničnopolitických alebo hospodárskych záujmov Slovenskej republiky” a je “formou hybridnej hrozby”.

O blokovaní má úrad rozhodovať na základe odôvodneného návrhu určených subjektov a predchádzajúceho súhlasu súdu. Úrad by mohol zablokovať napríklad obsah, ktorý môže “spôsobiť oslabenie demokratických inštitútov, cielenú politickú destabilizáciu, radikalizáciu politickej diskusie vo verejnom priestore či zásadné sťaženie fungovania orgánov verejnej moci”.

Na Slovensku sa podľa vlády rozmohlo “šírenie dezinformácií a podvodných statusov, ktorých cieľom je zahmlievať a spochybňovať realitu, ovplyvňovať verejnú mienku a nahrávať ruskej propagande pri informovaní o vojne na Ukrajine”.

Na základe predchádzajúcej novely zákona o kybernetickej bezpečnosti NBÚ v marci tohto roka zablokoval spravodajské portály Hlavné správy, Armádny magazín, Hlavný denník a Infovojna, v ktorých mal na základe zákona o kybernetickej bezpečnosti identifikovať tzv. škodlivý obsah. Konkrétne dôvody však dodnes nezverejnil. Opozícia to označila za cenzúru útok proti slobode slova.