Úvod ZO ZAHRANIČIA Palestína odsúdila Netanjahuove predvolebné sľuby o získavaní územia

Palestína odsúdila Netanjahuove predvolebné sľuby o získavaní územia

Benjamin Netanjahu. (Foto: archív)

Palestínčania odsúdili vyhlásenia izraelského premiéra Benjamina Netanjahua o rozšírení zvrchovanosti Izraela nad územiami na západnom brehu Jordánu a varovali, že takýto krok by mal negatívne následky. Informoval o tom na svojej webovej stránke denník The Jerusalem Post.

„Netanjahu je hlavným ničiteľom mierového procesu a akýkoľvek nerozumný krok, ktorý podnikne, na ňom zanechá negatívne následky,“ povedal palestínsky premiér Muhammad Štajja.

„Palestína nie je súčasťou Netanjahuovej predvolebnej kampane,“ povedala a dodal, že ak Netanjahu verí, že pripojenie osád na západnom brehu rieky Jordán mu z krátkodobého hľadiska prinesie viac hlasov, potom z dlhodobého hľadiska on aj Izrael prehrajú. Štajja varovanie vyslovil počas stretnutia so španielskym generálnym konzulom v Jeruzaleme.

Palestínsky premiér Španielsko a ďalšie krajiny EÚ vyzval, aby urýchlili proces uznania palestínskeho štátu s cieľom podporiť riešenie v podobe dvoch štátov. Úrady palestínskych autonómnych území uviedli, že palestínske vedenie v najbližších dňoch absolvuje mimoriadne stretnutie s cieľom prediskutovať následky Netanjahuovho vyhlásenia.