Úvod ZO ZAHRANIČIA V USA majú už šiestu obeť elektronických cigariet

V USA majú už šiestu obeť elektronických cigariet

Foto: archív

V Spojených štátoch zomrel už šiesty človek na chorobu spôsobenú fajčením elektronických cigariet alebo takzvaných vaporizérov. Zatiaľ poslednou obeťou sa stal 50-ročný muž v štáte Kansas. Presná príčina týchto úmrtí ostáva naďalej neznáma. V krajine sa spustila diskusia o možnom zákaze takýchto cigariet.

V USA evidujú podľa najnovších údajov už vyše 450 prípadov záhadných pľúcnych ochorení, ktoré podľa lekárov súvisia s fajčením elektronických cigariet. Ľudia sa sťažujú na bolesť v hrudi, sťažené dýchanie či zvracanie. Tieto ťažkosti podľa všetkého súvisia s aerosólmi a produktmi, nachádzajúcimi sa v elektronických cigaretách a vaporizéroch.

Špekuluje sa, že za úmrtím niektorých osôb môže byť aj fajčenie zakázaných THC látok. Tie môžu byť súčasťou nelegálnych náplní do cigariet, ktoré sa dajú dostať na čiernom trhu. Záhadné ochorenie spojené s fajčením e-cigariet lekárov prekvapilo. Minulý rok sa s niečím takým nestretli. Ľudí preto varujú, aby sa ich fajčeniu vyhýbali aspoň dovtedy, kým sa nezistí presná príčina ochorenia.

Počet nových prípadov ochorení stúpa a predstavitelia viacerých štátov USA už otvorene hovoria o možnom zákaze elektronických cigariet. Najnovšie s takýmto návrhom prišiel guvernér štátu New York.