Úvod ZO ZAHRANIČIA Pápež František: Planéta je na pokraji zničenia

Pápež František: Planéta je na pokraji zničenia

Pápež František. (Foto: archív)

Pápež František vo svojom videoposolstve ku Dňu Zeme uviedol, že planéta je „na pokraji zničenia“ a ľudstvo sa musí vyhnúť „ceste sebazničenia“. „Teraz je čas konať. Sme na pokraji zničenia,“ uviedol pápež, ktorý podporuje názor časti vedcov, že globálne otepľovanie je spôsobované aj činnosťou ľudí.

Ľudia musia podľa neho prestať s nerešpektovaním prírody, pretože tá im to „už dlho odpúšťať nebude“, uviedol aj v súvislosti s aktuálnou pandémiou COVID-19 a následkami klimatickej zmeny.

„Keď sa ničenie prírody začne, je ťažké ho zastaviť. Ešte však nie je neskoro a budeme odolnejší, ak budeme spolupracovať, a nie konať sami,“ vyzval. Ak sa ľudstvo z aktuálnej zdravotnej krízy nepoučí a nezlepší, povedie to podľa pápeža k sebadeštrukcii.

Súčasné obdobie predstavuje vhodný čas na inovácie a invenciu, dodal. Na politických lídrov apeloval, aby konali odvážne a spravodlivo. V osobitnom videoposolstve v rámci globálneho klimatického samitu organizovaného Bielym domom pápež povedal, že ľudia „sa musia starať o prírodu, aby sa príroda mohla starať o nás“.

Dvojdňové podujatie, ktoré hostí americký prezident Joe Biden, nazval pápež „úžasným“. Pápež tiež privítal návrat Washingtonu ku Parížskej klimatickej dohode z roku 2015. Bidenov predchodca Donald Trump ako jeden z prvých krokov v úrade prezidenta USA oznámil, že USA od tejto dohody odstúpia.