Úvod ZO ZAHRANIČIA Pápež František sa pomodlil za obete jadrovej bomby v Hirošime

Pápež František sa pomodlil za obete jadrovej bomby v Hirošime

Pápež František v Hirošime. (Foto: archív)

Pápež František v rámci svojej tretej cesty do Ázie navštívil japonské mesto Hirošima, kde odsúdil jadrové zbrane a ich používanie označil za zločin. Pápež zároveň pri tejto príležitosti vyzval na koniec jadrových zbraní ako takých, píše agentúra AFP.

„Využívanie atómovej energie na účely vojny je zločinom nielen proti dôstojnosti ľudských bytostí, ale aj proti akejkoľvek možnej budúcnosti nášho spoločného domova,“ povedal František pri pamätníku v Hirošime a pomodlil sa za obete zhodenia jadrovej bomby. Pápež si na tomto mieste vypočul aj osobné svedectvá tých, ktorí jadrový útok prežili.

Pred Hirošimou navštívil aj Nagasaki, teda obe mestá, na ktoré v auguste 1945 zhodili Spojené štáty prvé jadrové bomby v histórii. Podľa vtedajšej americkej propagandy mali prispieť k skončeniu 2. svetovej vojny v Tichomorí. Útoky si dokopy vyžiadali najmenej 214.000 mŕtvych.

Najvyšší predstaviteľ katolíckej cirkvi pricestoval do Japonska v rámci svojho ázijského turné, pričom už krátko po pristátí v Tokiu apeloval v prospech spoločných opatrení na úplné odstránenie jadrových zbraní. V pondelok sa hlava katolíckej cirkvi stretne s cisárom Naruhitom, premiérom Šinzóom Abem a na štadióne v Tokiu bude celebrovať omšu.

Pápež sa v krajine vychádzajúceho slnka stretne aj s obeťami zemetrasenia z roku 2011 a následnej vlny cunami, ktoré zasiahli severovýchod Japonska a vyžiadali si 18.500 obetí na životoch. Živel spôsobil aj katastrofu atómovej elektrárne vo Fukušime.