Úvod ZO ZAHRANIČIA Peking: Európania podporujú Ukrajinu na podnet USA, čo je v rozpore s...

Peking: Európania podporujú Ukrajinu na podnet USA, čo je v rozpore s ich záujmami

Foto: archív

Ruský prezident Vladimir Putin a čínsky prezident Si Ťin-pching sa počas telefonátu dohodli na posilnení vzájomnej ekonomickej spolupráce. Deje sa tak v čase sankcií, ktoré Západ uvalil na Moskvu pre vojenskú operáciu na Ukrajine.

„Dohodli sme sa na rozšírení spolupráce v energetickej, finančnej, priemyselnej, dopravnej oblasti a ďalších sférach. Vzali sme do úvahy situáciu v globálnej ekonomike, ktorá je komplikovanejšia v dôsledku nezákonnej sankčnej politiky Západu,“ vyhlásil Kremeľ.

Prezident Číny predtým uviedol, že Peking bude aj naďalej podporovať Moskvu pri záležitostiach týkajúcich sa „suverenity a bezpečnosti“. Čína je zároveň podľa jeho slov ochotná „zintenzívniť strategickú koordináciu medzi krajinami“.

Kremeľ tiež uviedol, že Putin a Si Ťin-pching hovorili aj o situácii na Ukrajine. Čínsky prezident podľa Kremľa zdôraznil „legitimitu opatrení Ruska na ochranu základných národných záujmov vzhľadom na výzvy čo sa týka ohrozenia jeho bezpečnosti zo strany vonkajších síl“.

Peking odmietol odsúdiť ruskú inváziu a vyzýva na vyriešenie situácie prostredníctvom rokovaní. Čína spoločne s Indiou patria medzi ekonomické mocnosti, ktoré proti Moskve pre ofenzívu na Ukrajine neprijali sankčné opatrenia.

Čínski predstavitelia tvrdia, že Európania podporujú Ukrajinu na podnet USA, čo je podľa nich v rozpore s ich vlastnými záujmami, keďže z Ruska dovážajú zemný plyn. Čína a Rusko, ktoré boli počas studenej vojny rivalmi, v posledných rokoch posilnili spoluprácu. Zhodujú sa, že čelia globálnej dominancii USA. Obe krajiny sa zblížili v politickej, obchodnej i vojenskej sfére.