Úvod Ekonomika Peking vyzýva Washington, aby prestal s nezmyselným potláčaním čínskych spoločností

Peking vyzýva Washington, aby prestal s nezmyselným potláčaním čínskych spoločností

Foto: archív

Čínske ministerstvo zahraničných vecí vyzvalo Spojené štáty, aby prestali s nezmyselným potláčaním čínskych spoločností. USA oficiálne obvinili čínsku telekomunikačnú spoločnosť Huawei a jej finančnú riaditeľku Meng Wan-čou z podvodu a ďalších trestných činov.

Vznesené obvinenia sa týkajú porušenia amerických i medzinárodných sankcií proti Iránu. ​Samotná spoločnosť Huawei reagovala vyhlásením, v ktorom všetky obvinenia poprela. Spoločnosť si nie je vedomá nijakého pochybenia finančnej riaditeľky Mengovej.

Huawei verí, že „americké súdy napokon dospejú k rovnakému záveru“, píše sa vo vyhlásení, z ktorého citovala agentúra AFP. Meng Wan-čou, dcéru zakladateľa spoločnosti Huawei Technologies, zadržali na základe amerického zatykača vlani 1. decembra na letisku v kanadskom Vancouveri.

Medzičasom ju v Kanade prepustili na kauciu. USA žiadajú o jej vydanie na základe obvinení z podvodu, ktorého sa podľa nich mala dopustiť tým, že americké banky zavádzala ohľadom obchodných rokovaní spoločnosti Huawei v Iráne.

Viacerí experti sa zhodujú, že ide o agresívne pokusy Washingtonu obmedziť rastúci vplyv čínskych technológií, prenikajúcich do celého sveta. V porovnaní s tými západnými sú totiž oveľa lacnejšie a rovnako kvalitné.

Práve v boji o trh treba podľa nich hľadať obvinenia Pekingu z priemyselnej špionáže či obchádzania sankcií. Čína predbehla Spojené štáty v 5G technológii aj v príprave na vývoj umelej inteligencie. Okrem toho sa ukazuje, že centrálne riadená ekonomika nemusí zaostávať za voľným trhom, práve naopak.

Foto: archív