Úvod Z DOMOVA Pellegrini: Problém nominácie šéfa envirorezortu vyriešia Danko, Fico a Čaputová

Pellegrini: Problém nominácie šéfa envirorezortu vyriešia Danko, Fico a Čaputová

Peter Pellegrini. (Foto: archív)

Koaličné strany Smer-SSD, Hlas-SD a SNS si „nekádrujú“ nominácie na svojich členov vlády. V televíznom vysielaní RTVS to povedal líder Hlasu-SD Peter Pellegrini v súvislosti s problémom okolo vymenovania zvoleného poslanca za SNS Rudolfa Huliaka za šéfa envirorezortu.

Pellegrini zároveň nevylúčil ani nepotvrdil svoju kandidatúru na funkciu prezidenta Slovenskej republiky. Bude sledovať atmosféru krajine a riadiť sa tým, čo si želajú občania.

Pellegrini priblížil, že za nominácie na členov vlády zodpovedajú predsedovia koaličných strán. „Počkajme si, kto bude nakoniec ministrom životného prostredia a ako bude svoju prácu vykonávať,“ povedal v súvislosti s výhradami voči Huliakovi.

Problém podľa neho vyriešia predseda SNS Andrej Danko, budúci premiér Robert Fico a prezidentka Zuzana Čaputová. Pellegrini zatiaľ s nikým o pláne B na nomináciu nerokoval a ani o ňom nepočul. Nemôže potvrdiť, či je v hre iný nominant.

Líder Hlasu-SD avizuje do budúcnosti zavedenie plnohodnotného 13. dôchodku vo výške priemerného dôchodku. Kandidáta na policajného prezidenta ešte nemajú a o tejto nominácii nehovorili. Bol by rád, keby ním bol profesionálny policajt.

Zatiaľ sa podľa neho meno exšéfa Národnej kriminálnej agentúry Branislava Zuriana v spojení s postom šéfa polície nespomínalo. Majerský považuje za dôležité, aby vláda nezasahovala do policajných vyšetrovaní a aby neprišlo k rušeniu špeciálnej prokuratúry.

Pellegriniho vyrušilo, že Hlasu-SD pozastavili prijímací proces v skupine európskych socialistov v europarlamente. Neeviduje, že by sa politika Hlasu-SD odklonila od sociálno-demokratických hodnôt.

Považuje za predčasné urobiť takýto krok len na základe vstupu do vlády s SNS, ktorá už bola v koalícii a bola legitímne zvolená do NR SR. Bude sa snažiť skupinu presvedčiť, že šlo o chybu. Treba podľa neho počkať na kroky vlády.

Pellegrini zároveň ubezpečil, že pre vládnu koalíciu bude záväzné len to, čo bude v programovom vyhlásení vlády, to sa týka aj zotrvania členstva Slovenska v EÚ a NATO. Pripomenul, že koaličná dohoda jasne hovorí, že sa strany hlásia k členstvu v EÚ a NATO.