Úvod Z DOMOVA Pellegrini: Zabúda sa na liečbu covidu. Sulík: Očkovanie je extrémne lacné

Pellegrini: Zabúda sa na liečbu covidu. Sulík: Očkovanie je extrémne lacné

Richard Sulík a Peter Pellegrini. (Reprofoto: archív)

Je možné, že platnosť covid pasu bude skrátená z jedného roka na deväť mesiacov. V diskusnej relácii RTVS to pripustil minister hospodárstva Richard Sulík. Poslanec NR SR a šéf Hlasu-SD Peter Pellegrini dodal, že v tomto prípade by sa to malo odkomunikovať. Napríklad ľudia, ktorí sa očkovali medzi prvými v januári, by sa pri deväťmesačnej platnosti covid pasu nemuseli dostať do reštaurácie, upozornil.

Diskutujúci sa vyjadrili aj k sprísňujúcim sa opatreniam. „Dôležitá vec je, že zamestnávateľ si bude môcť vypýtať informáciu od zamestnanca, či je zaočkovaný alebo po prekonaní ochorenia,“ povedal Sulík. Poukázal tiež na to, že týmito zmenami sa budú zvýhodňovať zaočkovaní ľudia. Napríklad v tom, že budú môcť v čiernych okresoch chodiť do reštaurácií.

Tvrdí, že ich budú môcť navštevovať aj tí, ktorí ochorenie COVID-19 prekonali. „Bude to platiť pri očkovaní, tak aj pri prekonaní nejakú dobu. Teraz neviem či šesť alebo deväť mesiacov. Čiže človek má covid pas, ten mu vyprší a potom bude musieť ísť so sebou niečo podniknúť,“ povedal Sulík.

Balík opatrení Hlas-SD nepodporil podľa Pellegriniho preto, lebo sú tam veci, s ktorými nemôžu súhlasiť. Tvrdí, že najmä malí podnikatelia sa boja lockdownu. Poukázal na to, že vláda zatiaľ neprijala nijaké opatrenia, v parlamente sa prijal len rámec.

Podľa Pellegriniho sa na Slovensku zabúda na liečbu pacientov s ochorením COVID-19. Sulík tvrdí, že liečba pacientov s týmto ochorením je extrémne drahá. „Očkovanie je oproti liečbe extrémne lacné,“ povedal predseda liberálov. Zároveň ho teší, že pribúdajú ľudia, ktorí sa dávajú zaočkovať.

Podľa ministra hospodárstva sa bude zverejňovať percento očkovaných medzi mŕtvymi. Tvrdí, že 95 percent z mŕtvych nebolo očkovaných. Šéf Hlasu-SD tvrdí, že sa musia postarať aj o ľudí, ktorí sa nechcú očkovať. Sulík uviedol, že na nezaočkovaných „sa nevykašľú“, ale práve oni momentálne zapĺňajú nemocnice. Nezaočkovaným by sa mali podľa Pellegriniho ponúknuť testy na protilátky.