Úvod Z DOMOVA Pilip: Až 1,8 milióna ľudí vo svete sú Slováci alebo majú slovenské...

Pilip: Až 1,8 milióna ľudí vo svete sú Slováci alebo majú slovenské korene

Foto: Michaela Kolimárová

Slovensko si v pondelok pripomína Deň Slovákov žijúcich v zahraničí. Podľa odhadov až 1,8 milióna ľudí vo svete sú Slováci alebo majú slovenské korene. Práve im patrí pamätný deň – Deň Slovákov žijúcich v zahraničí. Sviatok všetkých krajanov sa oslavuje od roku 1993.

Pre médiá to povedal to predseda Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí (ÚSŽZ) Milan Ján Pilip. „Na to, že je Slovensko päťmiliónovou krajinou, má veľmi početnú diaspóru po celom svete. Zo Slovenska sa podľa jeho slov vysťahovali v rôznych migračných vlnách a z rôznych dôvodov.

„Teší nás, že obrovské množstvo z nich si udržiava a chce mať vzťah so Slovenskom ako svojou materskou krajinou,“ dodal s tým, že im v úrade pomáhajú pri udržaní slovenskosti, a to najmä u mladej generácie. „O to viac, že mnohí z nich majú záujem sa na Slovensko vrátiť, prípadne Slovensku pomôcť iným spôsobom,“ dodal.

V Sade Janka Kráľa v Bratislave ÚSŽZ pri tejto príležitosti zorganizoval stretnutie s kultúrnym programom. Vystúpili na ňom  hudobníci, speváci a folkloristi z radov krajanov. Stretnutia sa uskutočnilo pri základnom kameni budúceho Pamätníka slovenského vysťahovalectva.