Úvod Z DOMOVA Podľa Čaputovej bude udalosťou roka voľba generálneho prokurátora. Má pripraveného Čentéša?

Podľa Čaputovej bude udalosťou roka voľba generálneho prokurátora. Má pripraveného Čentéša?

Foto: archív

Voľba nového generálneho prokurátora bude kľúčovou udalosťou roka 2020 na Slovensku. Vyhlásila to prezidentka SR Zuzana Čaputová s tým, že to vníma iba ako začiatok procesu, ktorý by mal nastať v prokuratúre po odbornej debate aj za účasti prokurátorov a odbornej verejnosti.

„Mám ambíciu zasadiť sa o zmenu právnej úpravy, aby sa rozšírilo oprávnenie pri navrhovaní kandidátov na tento post. Tak ako je to pri sudcoch Ústavného súdu SR, kde návrhové oprávnenie nemajú len politici v parlamente, ale aj iné inštitúcie, akademická obec, komory či ombudsmanka. Zaviesť by sa tiež mal inštitút verejného vypočutia kandidátov, ktorý sa osvedčil už pri iných voľbách,“ spresnila pred pár dňami pre TASR hlava štátu.

Za generálneho prokuratúra by, ako tvrdí, nevymenovala niekoho, kto by bol sporný z odborných alebo osobnostných predpokladov. „V kontexte informácií, ktoré sa v roku 2019 vyplavili, sa ukázalo, ako fatálne môže generálny prokurátor zlyhať, a zároveň, aká kľúčová táto funkcia je, keďže generálny prokurátor má obrovské právomoci,“ podotkla prezidentka.

V oblasti prokuratúry podľa Čaputovej chýbajú prvky, ktoré by fungovanie prokuratúry urobili transparentnejšie a samostatnejšie. „Ide napríklad o zmenu Rady prokurátorov na model podobný Súdnej rade, kde sú aj zástupcovia iných mocí. Mala by mať silnejšie právomoci práve na úkor generálneho prokurátora, ktorý má u nás veľmi silnú pozíciu,“ podotkla s tým, že sa to týka disciplinárnej zodpovednosti aj výberových procesov. Prezidentka tvrdí, že sa treba nadýchnuť a tieto zmeny po odbornej debate urobiť.

Podľa kuloárnych informácií hnutie Progresívne Slovensko (PS), ktorého bola Čaputová v minulosti podpredsedníčkou, uvažuje v prípade účasti v budúcej vláde navrhnúť do funkcie generálneho prokurátora Jozefa Čentéša. Toho v roku 2011 ako zvoleného kandidáta koaličnej vlády Ivety Radičovej odmietol vymenovať do funkcie vtedajší prezident Ivan Gašparovič.

Ako dôvod uviedol, že voľby generálneho prokurátora boli spochybnené podaním viacerých oznámení na Ústavný súd SR. „Už len samotný výpočet a charakter týchto podaní a postavenie ich autorov dostatočne svedčia o tom, že voľba kandidáta nebola jednoznačná a že sa stala predmetom politického boja,“ povedal prezident.

Podľa nemenovaného zdroja sa Zuzana Čaputová a bývalý predseda PS Ivan Štefunko s Jozefom Čentéšom osobne stretli ešte pred prezidentskými voľbami, pričom predmetom rozhovoru mala byť jeho budúca kandidatúra na funkciu generálneho prokurátora SR. Viacerí politici súčasnej koalície upozornili na ambície liberálov po parlamentných voľbách ovládnuť prokuratúru, súdnictvo a políciu svojimi ľuďmi a používať ich ako účinný nástroj politickej moci.

Jozef Čentéš. (Foto: archív)