Úvod Z DOMOVA Podľa Čaputovej sa komunikácia vlády a manažovanie pandémie nezlepšili

Podľa Čaputovej sa komunikácia vlády a manažovanie pandémie nezlepšili

Zuzana Čaputová. (Foto: TASR)

V komunikácii a manažovaní pandémie neprišlo zo strany vlády k pozitívnemu posunu. Myslí si to prezidentka Zuzana Čaputová. Počas vystúpenia v RTVS vyhlásila, že vláda urobila aj dobré kroky, ale ukazuje sa, že v niektorých prípadoch mala byť iniciatívnejšia a, naopak, niektoré opatrenia mala zvážiť.

Podľa hlavy štátu by sa pri boji s ochorením COVID-19 malo väčšmi prihliadať na názory odborníkov, pričom zdôraznila ich argumentáciu, týkajúcu sa celoplošného testovania. Zdôraznila, že nie je proti testovaniu, to však musí mať zmysel.

“Diskutujme o tom, aká je najefektívnejšia forma, prinášajúca najmenej rizík. Nie som ani proti testovaniu tam, kde je najväčší problém. Musí to však byť samostatný nástroj v danom čase a na danom mieste,“ povedala Čaputová.

Opäť potvrdila, že odôvodnené testovania podporuje, tie však majú byť len jedným z viacerých prvkov pri opatreniach znižujúcich šírenie nákazy. „Ukazuje sa to podľa skúseností všade vo svete, že efektívne je prepojenie viacerých opatrení a krokov,“upozornila. Fixácia premiéra Igora Matoviča na celoplošné testovanie môže byť podľa nej problematická.

Ako pokračovala, v súčasnej situácii by nemalo prichádzať k sporom vnútri vlády, akých je verejnosť svedkom. „Predstavme si ľudí, ktorí musia zostať doma, nemôžu vykonávať svoju prácu v dôsledku pandémie, umierajú im blízki na COVID-19, a pritom vidia takéto spory. Rozumiem ich nahnevanosti a frustrovanosti,“ dodala.

Niektoré verejné vyjadrenia v spore medzi premiérom a podpredsedom vlády Richardom Sulíkom považuje za „mrazivé“. „Keď som počula slová o zodpovednosti za 4300 obetí, to sú také vážne slová, že musia byť okamžite sebareflektované alebo dementované,“ myslí si.