Úvod ZO ZAHRANIČIA Podľa OSN hrozí civilistom v Pásme Gazy hladomor

Podľa OSN hrozí civilistom v Pásme Gazy hladomor

Foto: archív

Civilistom v Pásme Gazy hrozí pre nedostatok potravín a čistej vody hladomor. Množstvo dovážaných potravín do oblasti stačí iba na pokrytie siedmich percent minimálnej odporúčanej dennej kalorickej dávky pre tamojších obyvateľov, uviedol Svetový potravinový program OSN (WFP).

„S blížiacou sa zimou, nebezpečnými a preplnenými prístreškami a nedostatkom čistej vody sú civilisti vystavení bezprostrednej hrozbe hladomoru,“ uviedla vo vyhlásení výkonná riaditeľka WFP so sídlom v Ríme Cindy McCainová.

Organizácia varuje už niekoľko týždňov pred hroziacim hladomorom v Gaze v dôsledku vojenských útokov izraelskej armády v reakcii na atak Hamasu zo 7. októbra. Humanitárnu pomoc pre obyvateľov tejto palestínskej enklávy v súčasnosti dovážajú cez hraničný priechod Rafah.

Organizácia však tvrdí, že tamojšie humanitárne potreby nemožno uspokojiť prostredníctvom jedného funkčného hraničného priechodu. Potrebu zabezpečiť viac humanitárnej pomoci pre Pásmo Gazy zdôraznila aj Európska komisia. Jej šéfka EK Ursula von der Leyenová vyhlásila, že objemy pomoci sú porovnaní s humanitárnymi potrebami naďalej nízke.

Dodávky potravín brzdí aj nedostatočné množstvo paliva. Nákladné autá, ktoré prišli z Egypta, sa pre jeho nedostatok nemohli dostať ďalej k civilistom, uviedol WFP. Cez hraničný priechod Rafah prišla od začiatku konfliktu prvá cisterna paliva. Aj to je však podľa Agentúry OSN pre pomoc palestínskym utečencom na Blízkom východe príliš málo.