Úvod ZO ZAHRANIČIA Väčšina Poliakov je proti zavedeniu eura

Väčšina Poliakov je proti zavedeniu eura

Foto: archív

Vstup do eurozóny naďalej nepodporuje veľká väčšina Poliakov. Poukázali na to výsledky najnovšieho prieskumu, ktorý pre rozhlasovú stanicu Radio ZET uskutočnil inštitút pre prieskum trhu IBRiS.

Prieskum ukázal, že takmer 63 percent opýtaných je proti zavedeniu eura. Na otázku, či by budúca vláda, ktorú pravdepodobne vytvoria Občianska koalícia, Tretia cesta a Nová ľavica, mala pracovať na vstupe Poľska do eurozóny, odpovedalo toto percento nesúhlasne.

Zhruba 19,5 percenta anketovaných uviedlo, že „skôr nie“ a až 43,4 percent oslovených Poliakov reagovalo, že sú vyslovene proti zavedeniu eura. Naopak, euro si jednoznačne želá 7,9 percenta anketovaných.

Ďalších 13,3 percenta oslovených Poliakov uviedlo, že „skôr áno“. Nakoniec, 15,9 percenta opýtaných nemalo na túto problematiku nijaký názor. Prieskum ďalej ukázal, že drvivá väčšina Poliakov, ktorí euro odmietajú, sú stúpenci strany Právo a spravodlivosť.

Z nich až 85 percent dalo najavo, že si vstup do eurozóny absolútne neželá. Naopak, 43 percent z tých, ktorí zavedenie eura podporili, sú stúpenci liberálno-demokratického tábora, teda strán Občianska koalícia, Tretia cesta a Nová ľavica.