Úvod Z DOMOVA Podľa Poliačika bude Čaputová prezidentkou desať rokov. Potom jej predpovedá medzinárodnú kariéru

Podľa Poliačika bude Čaputová prezidentkou desať rokov. Potom jej predpovedá medzinárodnú kariéru

Zuzana Čaputová a Martin Poliačik. (Foto: archív)

Exposlanec NR SR Martin Poliačik, ktorý bol pôvodne členom SaS, no neskôr prestúpil do Progresívneho Slovenska, na sociálnej sieti napísal príspevok k druhému výročiu od začiatku funkčného obdobia prezidentky Zuzany Čaputovej. Tá bola predtým straníckou kolegyňou Poliačika vo vedení progresívcov.

Poliačik s odstupom dvoch rokov spomína na deň, keď sa rozhodlo o tom, že prezidentkou SR sa prvýkrát stane žena. „Bola to nezabudnuteľná noc. Zuzka bola medzi novinármi, celý štáb bol v nasadení, sedel som v zákulisí a pozeral na malý televízor na stene.

Zuzana prišla sama, bolo z nej cítiť únavu, len si sadla a ticho naberala silu. V tej chvíli sa čísla na obrazovke zmenili. „Je to tu“, povedal som jej. „To už sa nedá otočiť, Zuzi, si prezidentka. Gratulujem,“ spomína Poliačik.

Doplnil, že prvou reakciou Čaputovej nebola radosť z výhry. „Áno, usmievala sa, ale čo na jej tvári prevažovalo, bola pokora pred zodpovednosťou, ktorú práve dostávala do rúk,“ tvrdí.

Poliačik dodal, že Čaputová je podľa neho výbornou prezidentkou. „Citlivo reaguje na komplikovanú politickú situáciu, má dar upokojovať a zmierňovať napätie, získala si spojencov a rešpekt vo svete.“

„Keď je to potrebné, vie sa ozvať a svoje výhrady ku konaniu, ktoré nesleduje verejný záujem, formuluje presne a bez vyvolávania zbytočných konfliktov. Obklopila sa tímom skvelých ľudí a právom je političkou s najvyššou mierou dôvery medzi obyvateľmi a obyvateľkami Slovenska,“ pokračuje exposlanec na sociálnej sieti.

Uviedol, že teraz si trúfne na dve predpovede, alebo možno skôr želania: „Po prvé, dnes končí druhý z desiatich, nie piatich rokov jej prezidentovania. Zuzana Čaputová bude pokračovať v kariére na medzinárodnej scéne. Po druhé, tajne tipujem miesto Generálnej tajomníčky Rady Európy.“

Poliačik dodal, že sa veľmi teší, že dievčatá vyrastajúce v tejto krajine majú s najvyššou ústavnou funkciou spojené slovo „prezidentka“. „Vidia, čo všetko je možné dosiahnuť. Vraj sme na ženu v tomto úrade neboli pripravení.

Dnes si mnohí želáme, aby takých žien vo vrcholných funkciách bolo viac. Pevne verím, že aj vďaka pani prezidentke nám vyrastie nová generácia štátničiek,“ uzavrel svoj status liberálny politik.