Úvod ZO ZAHRANIČIA Poliaci rázne odmietajú návrh na rozdeľovanie migrantov v Európskej únii

Poliaci rázne odmietajú návrh na rozdeľovanie migrantov v Európskej únii

Foto: archív

Poľsko rázne odmieta akýkoľvek mechanizmom vynúteného rozdeľovania migrantov v Európskej únii. Uviedol to hovorca poľskej vlády Piotr Müller v reakcii na návrh EÚ, ktorý má členským krajinám na juhu Európy pomôcť riešiť situáciu s migráciou. Európska komisia (EK) navrhla, aby krajiny, ktoré odmietnu prijať presunutých migrantov, zaplatili za každého 22.000 eur.

„Postoj našej vlády sa v tomto nezmenil,“ povedal Müller. „Sme presvedčení, že by nemali existovať mechanizmy núteného rozdelenia a budeme veľmi rázne proti,“ dodal. Návrh týchto opatrení kritizovali aj Chorvátsko, Maďarsko a Slovensko.

Poľský minister vnútra Mariusz Kamiňski uviedol, že jeho krajina nesúhlasí a nebude súhlasiť s vynúteným presunom migrantov do Poľska. Poľský premiér Mateusz Morawiecki potvrdil takýto postoj. Poľsko podľa jeho slov poskytuje svojim partnerom rôzne formy pomoci, najmä na juhu Európy.

Hovorkyňa EK Anitta Hipperová uviedla, že komisia navrhla systém povinnej solidarity. Členské krajiny si budú môcť vybrať, ktoré opatrenia v oblasti solidarity si vyberú – presun migrantov, finančnú alebo operačnú podporu.

Na základe návrhu EK majú približne 30.000 migrantov presunúť z južnej Európy do ďalších krajín. Tento počet by sa mohol zvýšiť na 120.000. Poľsko a ďalšie krajiny sa už v roku 2015 odmietli pripojiť k mechanizmu EÚ na prerozdelenie migrantov. Európska komisia proti týmto krajinám podnikla právne kroky.