Úvod ZO ZAHRANIČIA Poľský prezident potvrdil pripravenosť svojej krajiny dodať dodať Ukrajine stíhačky MiG-29

Poľský prezident potvrdil pripravenosť svojej krajiny dodať dodať Ukrajine stíhačky MiG-29

Andrzej Duda. (Foto: archív)

Poľsko je pripravené dodať Ukrajine svoje stíhačky typu MiG-29, uviedol poľský prezident Andrzej Duda. „Sme pripravení dodať tieto lietadlá a som presvedčený, že Ukrajina ich bude schopná okamžite použiť,“ povedal Duda pre televíziu CNN. Dodávka by sa podľa Dudu mohla uskutočniť v rámci medzinárodnej koalície, ktorej podobu však bližšie nešpecifikoval.

Poľské letectvo má stále približne tri desiatky prúdových stíhacích lietadiel MiG-29, vyvinutých v 70. rokoch 20. storočia v Sovietskom zväze. V najbližších rokoch ich plánuje nahradiť juhokórejskými viacúčelovými bojovými lietadlami typu FA-50. Prvé zo 48 objednaných kusov by malo Poľsko dostať už tento rok.

Duda zároveň predpokladá, že ukrajinská armáda v budúcnosti prejde na štandardy NATO, a teda aj na modernejšie americké stíhačky F-16. Preto je podľa neho potrebné už teraz cvičiť ukrajinských pilotov na tento druh strojov, ako to už robí Varšava. Hlavnou aktuálnou potrebou ukrajinskej armády je však podľa poľského prezidenta delostrelectvo s dlhým dostrelom.