Úvod Zaujímavé Pozor na klimatizáciu v aute

Pozor na klimatizáciu v aute

Foto: archív

Vysoké letné teploty podľa štatistík spôsobujú zvýšenie počtu nehôd. Vodičom sa môže rýchlo prehriať organizmus, čo má negatívny vplyv na koncentráciu. Počas horúčav sa dokáže interiér auta rozohriať tak, že v ňom teplota neraz presiahne aj 70 stupňov Celzia. Dych a tep sa zrýchlia, prichádza bolesť hlavy a pocity závratu.

Dnes je už bežnou súčasťou áut klimatizácia, ale ak sa nepoužíva správne, studený prúd vzduchu môže spôsobiť zdravotné komplikácie. V prvých chvíľach po jej zapnutí sa odporúča spustiť vnútornú cirkuláciu vzduchu. Kompresor nemusí ochladzovať vzduch, ktorý nasáva zvonka, ale stačí mu len vnútorný, postupne chladnúci.

Nie je pritom vhodné nastaviť najnižšiu možnú teplotu, pretože pri vystupovaní sa telo nemusí dobre vyrovnať s veľkým rozdielom teplôt. Prechody z vychladeného priestoru auta do horúčavy spôsobujú najviac prechladnutí.

Pred cieľom cesty sa odporúča teplotu postupne zvyšovať tak, aby rozdiel medzi vnútornou a vonkajšou teplotou nebol vyšší ako 5 až 7 stupňov Celzia. Prúdiaci vzduch by nemal smerovať priamo na tvár či na iné časti tela. Inak môžu pasažieri vozidla ľahko prechladnúť a hrozia aj zápaly slizníc, kĺbov a svalov.

Odborníci tiež radia nepodceňovať údržbu klimatizácie. Dôležitý je jej pravidelný servis, ktorý okrem výmeny filtra vzduchu zahŕňa aj kontrolu tesnosti systému a prípadné dopĺňanie chladiacej kvapaliny. Minimálne raz do roka treba dať klimatizáciu odborne vyčistiť.

Dôležité tiež je vypnúť ju chvíľu pred koncom jazdy. Dôvodom je fakt, že klimatizácia okrem chladenia tiež vysušuje vzduch a vlhkosť sa ukladá v jej útrobách. Vlhko a teplo sú ideálnym prostredím pre baktérie a plesne, spôsobujúce nepríjemný zápach, ale najmä ohrozujúce vaše zdravie.

Ideálne je nechať vzduchotechniku „vyfúkať“ vzduch aspoň pár minút pred opustením auta najmä po dlhšej jazde. Ušetríte tak za jej čistenie, keďže ho nebude treba vykonávať tak často. Len udržiavaná a správne používaná klimatizácia slúži jej majiteľovi dlhodobo a zvýši komfort počas cestovania.

Foto: archív
Foto: archív

1 komentár

Comments are closed.