Úvod ZO ZAHRANIČIA Pravdepodobnosť nákazy koronavírusom v lietadle je nižšia ako zásah bleskom

Pravdepodobnosť nákazy koronavírusom v lietadle je nižšia ako zásah bleskom

Foto: Pavel Kapusta

Najnovší výskum Medzinárodného združenia leteckých dopravcov (IATA – International Air Transport Association) preukázal, že riziko prenosu koronavírusu v lietadle je veľmi nízke. Od začiatku roka 2020 bolo zaznamenaných len 44 prípadov ochorenia COVID-19 na palube lietadla z celkového počtu 1,2 miliardy prepravených cestujúcich leteckou dopravou.

Pritom väčšina z prípadov bola registrovaná ešte v čase, keď nebolo prekrytie horných dýchacích ciest rúškom na palube povinné pre cestujúcich aj palubný personál. Zo 44 prípadov sú niektoré potvrdené, pravdepodobné či predpokladané.

David Powell, zdravotnícky poradca združenia IATA prirovnal pravdepodobnosť nakazenia sa koronavírusom na palube lietadla k možnosti zásahu osoby bleskom. “Pravdepodobnosť, že osobu zasiahne blesk je 1 ku 500.000 až 1 ku 1,2 milióna, čo je ešte väčšia pravdepodobnosť, ako pravdepodobnosť nákazy novým vírusom na palube,” vyhlásil.

Samostatný výskum možností prenosu vírusu v lietadle zrealizovali aj najväčší výrobcovia lietadiel na svete – spoločnosti Airbus, Boeing a Embraer. Podľa dát z ich simulácií prenosu vírusu na palube je rovnako rizikovo prenosu na palube lietadla nízke.

Možno to pripísať filtrácií vzduchu HEPA filtrami, ktoré ničia 99,9 percenta baktérií, prúdeniu vzduchu zhora nadol a jeho úplnej výmene 20 až 30-krát za hodinu, prirodzenej bariére medzi cestujúcimi, ktorou sú sedadlá v lietadle, ale aj chráneniu sa cestujúcich rúškami.