Úvod Z DOMOVA Čaputová vystupovala proti násiliu v Bielorusku, o policajnom násilí vo vlastnej krajine...

Čaputová vystupovala proti násiliu v Bielorusku, o policajnom násilí vo vlastnej krajine mlčí

Zuzana Čaputová. (Foto: TASR)

Prezidentka SR Zuzana Čaputová v čase najväčších protestov v Minsku a ďalších bieloruských mestách verejne ostro vystupovala proti akémukoľvek násiliu v Bielorusku proti ľuďom, ktorí hája demokratické slobody.

Tiež vyjadrila súhlas s postojom Európskej únie o prijatí sankcií proti konkrétnym osobám, spoluzodpovedných za nariadenie násilia na bieloruských námestiach a takisto za prípadnú manipuláciu prezidentských volieb v tejto krajine. Hlava štátu tvrdila, že je potrebné, aby sa Slovensko ako súčasť moderných demokracií zastalo princípov právneho štátu a odmietlo násilie.

Napriek principiálnym postojom smerom k Bielorusku prezidentka mlčí, keď polícia použila násilie proti protestujúcim občanom v krajine, na ktorej čele stojí. Zuzana Čaputová ani slovom nekomentovala zásah proti niekoľkým tisícom protestujúcich ľudí pred úradom vlády na bratislavskom Námestí slobody, blízko Prezidentského paláca.

Polícia na demonštrantov, z ktorých drvivá väčšina pokojnou formou protestovala proti vláde Igora Matoviča a nezmyselným protipandemickým opatreniam spôsobujúcich kritickú sociálnu a ekonomickú situáciu množstva občanov, zaútočila slzotvorným plynom, gumovými projektilmi a vodným delom.