Úvod ZO ZAHRANIČIA Ukrajinci budú Vianoce oslavovať vedno so Západom, aby prerušili kultúrne väzby s...

Ukrajinci budú Vianoce oslavovať vedno so Západom, aby prerušili kultúrne väzby s Ruskom

Foto: archív

Ukrajinská gréckokatolícka cirkev oznámila, že prejde na nový kalendár, podľa ktorého sa budú Vianoce oslavovať 25. decembra namiesto 7. januára. Ukrajinské inštitúcie sa aj takto snažia prerušiť kultúrne väzby na Rusko.

Krok Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi, ku ktorej sa hlási necelá desatina Ukrajincov, privítal minister kultúry Oleksandr Tkačenko. „Toto rozhodnutie zodpovedá požiadavkám našej doby a verejnej mienke,“ napísal minister na sociálnej sieti a odvolal sa pritom na výsledky celoštátneho online prieskumu uskutočneného vládou.

Tento prieskum z decembra 2022 ukázal, že 59 percent z vyše 1,5 milióna opýtaných podporilo presun Vianoc na 25. decembra, keď sa tento sviatok slávi aj v západnej Európe. Tkačenko minulý mesiac vyjadril nádej, že všetky cirkvi na Ukrajine budú súhlasiť so slávením Vianoc 25. decembra. Uvedené oznámenie znamená, že gréckokatolícka cirkev tak urobila ako prvá.

Až doteraz sa všetky hlavné cirkvi na prevažne pravoslávnej Ukrajine držali juliánskeho kalendára, podľa ktorého sa kresťanský sviatok narodenia Ježiša Krista – Vianoce – oslavuje 7. januára. V tomto dátume ho slávi aj Rusko.

Ukrajinská gréckokatolícka cirkev bola až doteraz jednou z mála cirkví na svete, ktorá uznávala pápeža ako svoju hlavu, ale zároveň sa držala juliánskeho kalendára, ktorý Vatikán nahradil upraveným gregoriánskym kalendárom v roku 1582.

Hlava Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi, arcibiskup Sviatoslav Ševčuk, uviedol, že sviatky s pevne určeným dátumom, ako napríklad Vianoce, sa presunú do nového kalendára, ale pohyblivé sviatky ako Veľká noc sa budú stále sláviť podľa starého kalendára.