Úvod Z DOMOVA Premiér: Núdzový stav musíme predĺžiť

Premiér: Núdzový stav musíme predĺžiť

Eduard Heger. (Foto: archív)

Núdzový stav by sa mal s najväčšou pravdepodobnosťou predĺžiť. Vláda má o tom rozhodnúť v stredu 28. 4. Predseda vlády SR Eduard Heger to uviedol v diskusnej relácii TA3 V politike s tým, že Slovensko napriek zlepšeniu sa pandemickej situácie ešte nie je pripravené na jeho zrušenie.

„Musíme to predĺžiť,“ zdôraznil Heger, ktorý si uvedomuje, že núdzový stav nie je pre nikoho príjemný, jeho opatrenia však považuje za nevyhnutné na ochranu zdravia a životov v súčasnej situácii. Heger pripomenul, že vzhľadom na riziko nových, nákazlivejších mutácií nového koronavírusu je potrebné byť naďalej obozretnými.

Zároveň uviedol, že v nasledujúcom týždni sa do medzirezortného pripomienkového konania dostane aj pripravovaný pandemický zákon. Premiér v diskusii avizoval aj blížiacu sa zmenu testovacej stratégie.

Priznal, že súčasný stav a systém testovania je na hranici efektivity. „Myslím si, že najbližšie dva týždne sa bude rozhodovať, ako by to malo vyzerať, na aký spôsob testovania by sa prešlo,“ povedal.

Ocenil, že pri vakcinácii Slovensko prekročilo milión zaočkovaných, očakáva, že v ďalšom období príde jasná a zrozumiteľná očkovacia kampaň. Avizoval aj možnosť vakcinácie ruskou vakcínou Sputnik V.

„Ak laboratórne testy z Maďarska dopadnú dobre, minister zdravotníctva schváli používanie vakcíny, taký je plán,“ povedal Heger, ktorý očakáva, že už nasledujúci týždeň sa spustí registrácia na očkovanie Sputnikom.