Úvod ZO ZAHRANIČIA Prezidentské voľby v Slovinsku vyhrala liberálka Nataša Pircová Musarová

Prezidentské voľby v Slovinsku vyhrala liberálka Nataša Pircová Musarová

Nataša Pircová Musarová. (Foto: archív)

Prezidentské voľby v Slovinsku vyhrala 54-ročná liberálna právnička Nataša Pircová Musarová. Pircová Musarová sa tak v Slovinsku stane prvou ženou na prezidentskom poste. Podporovaná stredoľavou vládou získala v druhom kole volieb podporu 54 percent voličov.

Jej protikandidáta, 46-ročného bývalého ministra zahraničných vecí Anžeho Logara, volilo 46 percent voličov. Medzičasom Logar zablahoželal Pircovej Musarovej k víťazstvu vo voľbách a vyjadril nádej, že bude prezidentkou všetkých Slovincov. Logar kandidoval ako nezávislý, no je dlhoročným členom Slovinskej demokratickej strany Janeza Janšu.

Pircová Musarová v nedávnej minulosti pracovala pre bývalú prvú dámu USA Melaniu Trumpovú pochádzajúcu zo Slovinska. Jej úlohou bolo, aby zabránila tomu, že firmy sa budú usilovať o komerčné využitie produktov s jej menom.

Pircová Musarová uviedla, že ak by vyhrala voľby, bola by „hlasom žien“ v Slovinsku aj v zahraničí a pôsobila by ako „morálna autorita“. „Prezident nemôže byť neutrálny… a nemať nijaký názor…

Nikdy som sa nebála ozvať sa,“ povedala novinárom. Vo funkcii nahradí dosluhujúcu hlavu štátu Boruta Pahora, ktorý tento post zastával už dve volebné obdobia, a nemôže tak opäť kandidovať.