Úvod Komentáre Príbeh vlajkového stožiara pred slovenským parlamentom

Príbeh vlajkového stožiara pred slovenským parlamentom

Foto: Pavel Kapusta

Minule, prechádzajúc Viedenskou bránou do Bratislavského hradu som začul sprievodcu pre anglicky počúvajúcich turistov, ako si robí posmech z vlajkového stožiara medzi hradom a parlamentom. Vraj vtedajší predseda chcel mať väčší stožiar ako majú v Budapešti a preto je o tri metre vyšší ako majú Maďari v Budapešti. Turisti, bohvie vie odkiaľ, sa smiali do popuku.

Upozornil som po anglicky sprievodcu, že nie je zvykom zabávať sa na národných symboloch a keď chce vedieť, ako to je s národnými stĺpmi na vlajky, nech sa ide pozrieť do Saudskej Arábie, kde momentálne vedú súťaž o najvyšší vlajkový stĺp, ktorý je vysoký 170 metrov (náš má len 33).

Nebýva zvykom, aby sa príslušníci hociktorého národa vysmievali zo svojich národných symbolov. Ale, žiaľ, na Slovensku je to tak. Ale už hneď kúsok vedľa dáva jeden iný štát na vedomie, čo znamená, že moja vlajka je vyššia ako tvoja.

Stačí ísť na Hodžovo námestie a všimnúť si budovu maďarského veľvyslanectva, ako tam chápu postavenie vlajky vo vzťahu jej výšky nad okolitými vlajkami. Neviem, kto predal štátnu budovu hneď vedľa Prezidentského paláca Maďarsku, ale oni určite vedeli hneď od začiatku, prečo ju kupujú. Nielen na priečelí, čo býva obvyklé, majú vyvesené svoje vlajky.

Vlajkový stožiar si postavili aj na strechu, a aby vlajka neklesla počas bezvetria, na stožiar umiestnili aj priečne rahno. Maďarská vlajka vejúca nad Prezidentským palácom (bývalým palácom uhorského miestodržiteľa Fridricha) musí predsa dať najavo “urbi et orbi”, že ich symboly sú na tomto mieste dôležitejšie, ako symboly hlavy Slovenskej republiky. O tom je symbolika vlajky.

A ešte niečo o tom, ako vznikla myšlienka vlajkového stožiara pred NR SR. S týmto nápadom prišiel za mnou bývalý prezident Rudolf Schuster. Poprosil ma, aby som to predostrel predsedovi NR SR, ktorým bol vtedy na nešťastie Andrej Danko. Keď som to urobil, vyhodil ma, aby som s takými ….tinami za ním nechodil, že on sa musí venovať dôležitejším veciam.

Informoval som o tom exprezidenta Schustera. Ten sa len usmial a povedal: “Tak to vybavím sám”. Bol som prekvapený, že onedlho prišiel na klub s “geniálnou” myšlienkou aj predseda Danko. Ale vraj sa na to nedajú použiť zdroje z NR SR, preto sa na výstavbu stožiara máme vyzbierať po tisíc eur, čo sa aj stalo.

Samozrejme, prezident Schuster vedel aj o zápase, kto má národný vlajkový stĺp vyšší. Preto navrhol, aby náš bol o tri metre vyšší ako ten maďarský. Ale túto zvesť mali vypátrať “investigatívni” novinári, nie premúdrený “staviteľ”. Nuž a tak sa do obehu dostal výrok, ktorý dodnes umožňuje určitým ľuďom mať z neho posmech.