Úvod Auto - moto Pripravte auto na leto

Pripravte auto na leto

Foto: archív

Majitelia vozidiel vedia, že po zimnej sezóne treba auto pripraviť na letné obdobie. Väčšina vodičov však za prípravu považuje iba prezutie vozidla na letné pneumatiky.

Výmena pneumatík je dôležitá. Tie zimné sú účinné iba pri teplotách do 7 stupňov Celzia. V lete zvyšujú spotrebu, obmedzujú ovládateľnosť auta, pohodlnú jazdu a v daždi sú výrazne menej bezpečné.

Vyrábajú sa totiž z mäkšej zmesi ako letné a pri vyšších teplotách sa prehrievajú, čo spôsobuje nepríjemné a nebezpečné predĺženie brzdnej dráhy.

Súčasné obdobie je však ideálne na pravidelný servis klimatizácie, ktorá dostane v letnej sezóne poriadne zabrať. Kontrolu jej funkčnosti, doplnenie chladiaceho média a vyčistenie s výmenou kabínového filtra je lepšie zveriť odborníkom v autoservise.

Foto: archív
Foto: archív

Filter je totiž zanesený najrôznejšími mikroorganizmami a spórami plesní, preto je nevyhnutné meniť ho každý rok. Zvýši sa tak účinnosť klimatizácie a zároveň sa aj zabráni možným alergickým reakciám cestujúcich.

Dôkladná prehliadka by mala zahŕňať aj kontrolu stavu chladiacej a brzdovej kvapaliny, tlmičov a bŕzd, najmä tesnosť brzdového vedenia a hadičiek.

Odporúča sa nechať skontrolovať tiež dostatočné nabitie akumulátora. Nevyhnutná súčasť prehliadky je aj zistenie stavu, prípadne výmena vzduchového a palivového filtra.

Nezabudnite ani na umytie podvozku a vyčistenie motorového priestoru. Pravidelným rituálom pri vstupe do letnej sezóny by mala byť aj kontrola a výmena gumových častí stieračov.

Foto: archív
Foto: archív