Úvod Z DOMOVA Propagácia pedofílie, zoofílie či nekrofílie bude trestný čin

Propagácia pedofílie, zoofílie či nekrofílie bude trestný čin

Foto: archív

Podpora a propagácia sexuálnych patologických praktík, ako sú pedofília, zoofília či nekrofília, bude novým trestným činom. Vyplýva to z novely Trestného zákona, ktorú odsúhlasili poslanci Národnej rady Slovenskej republiky. Právnu úpravu predložili poslanci z koaličnej SNS.

Novou legislatívou sa do Trestného zákona dopĺňa skutková podstata nového trestného činu – Podpora a propagácia sexuálnych patologických praktík. Má zabezpečiť ochranu spoločnosti pred podporou a verejnou propagáciou rôznych sexuálnych patologických praktík a najzávažnejších porúch sexuálneho zamerania.

Predkladatelia upozornili, že najmä internet a sociálne siete umožňujú rýchlejšie a jednoduchšie šírenie správ aj nemravného obsahu. Preto je podľa nich nevyhnutné stanoviť prísnejšie hranice pred týmito „osobitnými formami obťažovania v oblasti mravnosti“.

Poslanci poznamenali, že návrh je aj reakciou na doteraz publikované články o niektorých sexuálnych patologických praktikách, ktoré ich svojím obsahom propagovali, respektíve ospravedlňovali. Novela má byť účinná od 1. januára 2020.