Úvod Komentáre Protislovenský splnomocnenec vlády

Protislovenský splnomocnenec vlády

Milan Ján Pilip kandidoval v roku 2020 do NR SR za stranu SaS. (Foto: archív)

Priznám sa, že už by som chcel napísať aj niečo pozitívne o dianí na Slovensku, ale nedá sa. Samé Jóbove zvesti, sama burina na slovenskom poli… Splnomocnenec. Nie obyčajný. Splnomocnenec vlády SR pre zahraničných Slovákov Milan Ján Pilip.

Bolo mi čudné, keď vláda Igora Matoviča vymenovala na návrh strany Sloboda a Solidarita M. L. Pilipa za svojho splnomocnenca pre zahraničných Slovákov. Nie preto, že je Rusín, ale preto, že je angažovaný rusínsky národovec. O vzťahu s Rusínmi v zahraničí by asi najviac mohli hovoriť predstavitelia najväčšej slovenskej komunity v zahraničí – americkí a kanadskí Slováci.

Vzťah tamojších Rusínov k Slovákom je vyslovene nepriateľský z jedného dôvodu. Americkí a kanadskí Slováci presvedčili Svätú stolicu, že tvrdenie Rusínov, že čo gréckokatolík to Rusín sa nezakladá na pravde a že na Slovensku a teda aj medzi slovenskými amerikánmi je prevažná väčšina gréckokatolíkov slovenská.

To nevyhovovalo niektorým horúcim hlavám (dnes napríklad Maďarovi Abelovi Ravaszovi), ktoré z Užhorodu vykrikovali, že Rusínsko je až po Piprad (po slovensky Poprad). Preto vo vzťahu k sveroamerickým Slovákom bolo vymenovanie Pilipa za splnomocnenca minimálne necitlivé. Ale nie podľa pôvodu, nie podľa vzrastu, podľa reči alebo sexuálnej orientácie poznať človeka.

Človeka poznať najmä podľa činov. A z tohto pohľadu nič pozitívne. Ale poďme k Adamovi. Začiatkom tohto tisícročia sa prezident PR Kaczyński a prezident SR Gašparovič dohodli, že ak slovenská strana zabezpečí polovicu nákladov, poľská strana uhradí druhú polovicu nákladov na slovenský dom v poľskej časti Oravy v Jablonke.

Dlho sa nič nedialo, až pokým som osobne zabezpečil peniaze od ministra financií Petra Kažimíra a Slováci v Poľsku mohli začať stavať. A musím povedať, že sa pochlapili. Za neuveriteľne nízke náklady postavili dom a dostali ho pod strechu. Vtedy začali problémy. Príslovečná „ústretovosť“ poľských orgánov k menšine, najmä životaschopnej slovenskej menšine, sa skončila.

Napriek tomu, že stavebný úrad z Nového Sanču viac ako päťkrát potvrdil, že Spolok Slovákov v Poľsku ako staviteľ neporušil nijaký zákon, poľský Najvyšší kontrolný úrad prijal uznesenie, že zákon bol porušený a od spolku žiadal vrátenie dotácie poľského štátu…

Volanie Slovákov z Poľska o pomoc na Slovensko, aby sa v zmysle vzájomných zmlúv slovenské orgány zastali slovenských krajanov (vyplýva im to nielen zo zákonov) narážali na zatvorené dvere a aj keď nejakým spôsobom MZV SR zasiahlo, tak len tak, aby si neublížili. Pritom na Slovensku, kde nežijú autochtónni Poliaci, poľský zväz čerpá štedré dotácie.

A teraz prichádzame k finále. Splnomocnenec vlády SR pre Slovákov v zahraničí Pilip sa podľa informácií krajanov dohodol s poľskými orgánmi proti slovenským krajanom v Poľsku. Dokonca kontaktoval tamojšiu predstaviteľku Rusínov, aby ju poštval proti reprezentantom Slovákov. Čudné? Na Slovensku je to asi normálne.

Osobne som sa ako poradca predsedu parlamentu spolu s predsedom zahraničného výboru NR SR Mariánom Kérym stretol s podareným splnomocnencom i tajomníkom Spolku Slovákov v Poľsku na pôde zahraničného výboru. Dohodli sme sa, že Úrad pre zahraničných Slovákov poskytne spolku sumu 50.000 eur a mali sme aj prísľub z poľskej strany, že ak sa to stane, aj oni budú vec riešiť.

Samozrejme, peniaze Pilip neposkytol. Vraj na na finančnej sekcii MZV SR to neschválili. Vôbec sme neboli prekvapení, keď sme po kontakte s osobami, ktoré mali onú transakciu neodobriť, dozvedeli, že úplný opak je pravdou a že MZV nič nenamietalo.

V týchto dňoch Úrad pre zahraničných Slovákov rozdelil svoje dotácie. Slovákom v Poľsku pridelil veľkú nulu. Sú presvedení, že tým len plní predchádzajúce dohovory s poľskými orgánmi. Je toto možné?

Je možné, aby neautochtónni Poliaci dostávali z nášho rozpočtu slušné dotácie na svoju činnosť a autochtónni Slováci v Poľsku boli takýmto spôsobom obchádzaní zo slovenských vládnych inštitúcií?

Nemôžeme sa potom čudovať, že pri takomto prístupe slovenských orgánov naši krajania nedostali ani nárokovateľný príspevok od poľských orgánov. Dokedy budeme zo slovenských zdrojov platiť úradníkov ako Pilip? Veď je to proti Bohu, aj proti prírode.