Úvod Auto - moto Prvé cenovo dostupné elektrické SUV od Tesly príde na trh v roku...

Prvé cenovo dostupné elektrické SUV od Tesly príde na trh v roku 2019

Elon Musk pri Modeli Y. (Foto: archív)

Automobilka Tesla vkladá veľké nádeje do svojho plánovaného športovo-úžitkového auta (SUV) pre masový trh. Jej šéf Elon Musk predpokladá, že prvé cenovo dostupné elektrické kompaktné SUV s názvom Model Y by sa malo dostať na trh už v roku 2019. „Dopyt po Modeli Y bude zrejme vyšší ako po Modeli 3,“ povedal Musk na výročnom stretnutí s akcionármi v kalifornskom Mountain View. Tesla sa aktuálne pripravuje na trhovú premiéru prvého elektromobilu strednej triedy s názvom Model 3. Musk si myslí, že o elektrické SUV bude ešte väčší záujem.

Musk obhajoval ambiciózny plán, podľa ktorého by sa mal Model Y vyrábať inde než Model 3. V závode Tesly v kalifornskom Fremonte už nie je miesto. Automobilka preto uvažuje o výstavbe troch nových závodov, v dlhodobom horizonte dokonca o výstavbe desiatich až dvadsiatich.

Musk má ambiciózne ciele. Tesla má v roku 2018 vyrobiť 500 000 vozidiel a v roku 2020 by to mal byť už milión. Bude to však ešte dlhá cesta. Automobilka vlani vyrobila len 84-tisíc vozidiel. Tesla v 1. kvartáli 2017 síce zaznamenala nové rekordy v oblasti výroby, dodávok a tržieb, prepadla sa však hlbšie do straty.

Foto: archív
Foto: archív