Úvod Kultúra V Podpoľaní sa na festivale stretnú milovníci fujary

V Podpoľaní sa na festivale stretnú milovníci fujary

Foto: archív

Interpreti zo Slovenska a zo zahraničia, ktorým učarovala fujara, sa počas tohto víkendu stretnú v Podpoľaní, na 5. ročníku medzinárodného fujarového festivalu Duša fujary 2017. Je to jediné podujatie svojho druhu na svete. Ako pre TASR uviedol organizátor festivalu Dušan Holík, publikum sa môže tešiť na významných profesionálnych hudobníkov, ktorí medzi svoje hudobné nástroje zaradili aj slovenskú fujaru a takto propagujú vo svete náš hudobný nástroj, zaradený na zoznam UNESCO.

Na Vígľašskom zámku, v Detve a Hriňovej sa predstaví niekoľko hudobníkov z Veľkej Británie, USA, Českej republiky a zo Švajčiarska, ako aj asi 70 domácich hráčov na fujaru. Festival sa začne v piatok 9. júna od 10:00 h na Vígľašskom zámku jarmokom fujár, píšťal a tradičných remesiel. Poobede bude Holík viesť školu hry na fujare a píšťalke. Nasledovať budú dva bloky otvoreného pódia pre hráčov na fujare a píšťalke.

Hlavným hosťom festivalu je skupina Rusín Čendeš Orchestra, ktorá sa predstaví večer po slávnostnom otvorení o 18:00 h. Piatkový program na Vígľašskom zámku uzavrie Zámocká paráda, na ktorej vystúpia domáci aj zahraniční umelci a účinkujúci. Medzi nimi bude aj hlavný zahraničný hosť – britský multiinštrumentalista, producent a novinár Andrew Cronshaw z Londýna.

Vígľašský zámok. (Foto: archív)
Vígľašský zámok. (Foto: archív)

Sobotňajší program začnú poobede v Dome kultúry Andreja Sládkoviča v Detve programom s názvom Fujarové rozprávky. Ide o otvorenú moderovanú diskusiu o súčasnom smerovaní fujary a pastierskych píšťal na Slovensku a vo svete. Program v Detve uzavrie slávnostný program slovenských aj zahraničných fujaristov a píšťalkárov s názvom Pocta fujare.

V nedeľu dopoludnia sa v Mestskom kultúrnom stredisku v Hriňovej uskutoční spoločný workshop účastníkov festivalu. Nasledovať bude koncert Radima Zenkla, rodáka z Českej republiky žijúceho v USA. Záverečný program bude patriť Fujarovej muzike Dušana Holíka, novému zoskupeniu tradičnej sláčikovej podpolianskej hudby s fujarou a píšťalkami. Organizátormi podujatia sú občianske združenie Duša fujary a hudobná agentúra Fujara Music. Z verejných zdrojov festival podporil Fond na podporu umenia.

Foto: archív
Foto: archív