Úvod Z DOMOVA PS/Spolu a Nicholsonová podali trestné oznámenie na vládu za 13. dôchodok a...

PS/Spolu a Nicholsonová podali trestné oznámenie na vládu za 13. dôchodok a vyššie prídavky

Foto: archív

Koalícia strán Progresívne Slovensko/Spolu-občianska demokracia (PS/Spolu) podali trestné oznámenie na niekoľkých členov vlády za zneužitie právomocí verejného činiteľa a z marenia úlohy verejným činiteľom. Po podaní trestného oznámenia na Generálnej prokuratúre SR to povedal predseda Spolu Miroslav Beblavý.

Podľa neho sa toho dopustili tí členovia vlády, ktorí na tohtotýždňovom zasdnutí kabinetu schválili návrhy zákonov o trinástom dôchodku, prídavkoch na dieťa a diaľničných známkach. Beblavý zdôraznil, že schválením týchto návrhov dvojnásobne porušili zákon.

„Keď obyčajný človek poruší zákon, nikoho nezaujíma, či má nejaký úmysel alebo robí len predvolebnú korupciu. Každopádne za to musí pykať. Členovia vlády sú zjavne zvyknutí na to, že oni keď niečo urobia, tak tie dôsledky znášať nemusia. Stačí, keď vyhrajú ďalšie voľby alebo sa vyvodí politická zodpovednosť,“ povedal Beblavý.

Poukázal na to, že po schválení týchto zákonov bude mať od Slovenska horšie verejné financie spomedzi členských štátov Európskej únie už iba Rumunsko. „Trestnoprávna zodpovednosť však nie je iba na členoch vlády, ale aj na poslancoch parlamentu, ktorí v tejto veci zvolávajú mimoriadnu schôdzu Národnej rady SR,“dodal Beblavý.

Trestné oznámenie pre podozrenie z prekročenia právomoci verejného činiteľa podala aj europoslankyňa za SaS Lucia Ďuriš Nicholsonová „Práve som poslala na GP SR trestné oznámenie na vládu pre podozrenie z prekročenia právomoci verejného činiteľa vo vzťahu ku schváleniu 13. dôchodku a dvojnásobných rodinných prídavkov dva týždne pred voľbami,“ informovala na sociálnej sieti.

„Je evidentné, že členovia vlády SR, ako aj niektorí poslanci NR SR budú konať v rozpore s Rokovacím poriadkom NR SR, ako aj výdavkovým stropom, ktorý prijala minulý mesiac vláda.

Navyše je tu podozrenie, že porušia aj trestný zákon, keďže chcú získať pre seba neoprávnenú výhodu v podobe lepšieho volebného výsledku.  A tak nepriamym úmyslom spôsobiť štátnemu rozpočtu škodu vo výške cca 350 miliónov eur, čo je predpokladaná suma na zaplatenie ich sľubov,“ vysvetlila dôvody podania trestného oznámenia Nicholsonová.

Podľa § 326 ods. 1 Trestného zákona je trestné, ak verejný činiteľ, ktorý v úmysle spôsobiť inému škodu alebo zadovážiť sebe alebo inému neoprávnený prospech, vykonáva svoju právomoc spôsobom odporujúcim zákonu. Orgány činné v trestnom konaní sa tak podľa SaS musia prioritne zaoberať touto volebnou korupciou.

„Chceme robiť zodpovedné kroky v sociálnej oblasti, nebránime sa zodpovednému zvyšovaniu dávok, ale toto sa nedá robiť dva týždne pred voľbami a porušovaním zákonov. Smeráci už v roku 2010 sľubovali 13. dôchodok a zvýšenie rodinných prídavkov, mali dve vlády na to, aby to presadili, avšak neurobili nič. Teraz znásilňujú zákony, aby si kúpili ľudí,“ uzavrela Nicholsonová.