Úvod ZO ZAHRANIČIA Putin o diskriminácii Rusov na Donbase: Vyzerá to ako genocída

Putin o diskriminácii Rusov na Donbase: Vyzerá to ako genocída

Foto: archív

Konflikt medzi ukrajinskou armádou a proruskými separatistami na východe Ukrajiny sa podobá na genocídu, povedal ruský prezident Vladimir Putin. Jeho vyjadrenia prišli v čase plánovaného rokovania amerického prezidenta Joea Bidena s ukrajinským lídrom Volodymyrom Zelenským i lídrami ostatných krajín na hraniciach Ruska, ktoré hovoria o obavách z vojenskej agresie zo strany Moskvy.

Putin počas stretnutia prezidentskej rady pre ľudské práva položil otázku týkajúcu sa diskriminácie po rusky hovoriaceho obyvateľstva za hranicami Ruska. „Musím povedať, že rusofóbia je prvým krokom ku genocíde,“ poznamenal.

„Vy viete i ja viem, čo sa deje na Donbase,“ povedal Putin v súvislosti s konfliktnou zónou na východe Ukrajiny. „Určite to vyzerá ako genocída,“ dodal. Putin predtým urobil podobné porovnanie v súvislosti s vojnou na východe Ukrajiny vrátane rokov 2015 a 2019.

Väčšina obyvateľov na Ukrajine hovorí po ukrajinsky i rusky, aj keď v oblastiach na juhu a východe krajiny – a niektoré v centrálnej časti – sa hovorí prevažne po rusky a tradične sú priateľskejšie k Rusku.

Spojené štáty a ich spojenci už niekoľko týždňov obviňujú Rusko z plánovania invázie na Ukrajinu a zhromažďovania vojakov na vlastnom  území pri hraniciach s Ukrajinou. Rusko tým však reagovalo na zhromažďovanie vojsk a vojenskej techniky NATO po celej dĺžke ukrajinsko-ruskej hranice.

Prezident Joe Biden tento týždeň hovoril so svojím náprotivkom Vladimirom Putinom prostredníctvom videomostu a varoval Rusko pred mohutnými sankciami v prípade, že proti Ukrajine podnikne vojenskú akciu.