Úvod ZO ZAHRANIČIA Smer-SD vyzval Čaputovú, Kollára a Hegera, aby nebojkotovali OH v Číne

Smer-SD vyzval Čaputovú, Kollára a Hegera, aby nebojkotovali OH v Číne

Foto: archív

Opozičná strana Smer-SD vyzvala troch najvyšších predstaviteľov SR, aby nepristúpili k diplomatickému bojkotu budúcoročnej zimnej olympiády v čínskom Pekingu podľa vzoru americkej vlády.

Prezidentka Zuzana Čaputová už avizovala, že sa na Zimné olympijské hry (ZOH) nechystá a stotožňuje sa s výhradami, pre ktoré sa viacerí predstavitelia štátov rozhodli nezúčastniť sa na nej.

Slovensko musí byť podľa šéfa Smeru-SD Roberta Fica hrdé a sebavedomé, preto vyzval troch najvyšších predstaviteľov – prezidentku, predsedu parlamentu Borisa Kollára a premiéra Eduarda Hegera – aby sa správali ako suverénni predstavitelia suverénnej krajiny. Bojkotovať zimnú olympiádu označil za nezmysel.

Fico dodal, že mu je jedno, či na ZOH pôjdu diplomati, no Čínu nechce kritizovať. „Všetci vedia, že to bude obrovský medzinárodný úspech pre Čínu. Čína ukazuje, že svojím vlastným režimom, ktorý je iný, ako neoliberálny režim v USA, vie byť úspešnejšia, aj ekonomicky, aj čo sa týka stability v danej oblasti,” povedal na mediálnom brífingu.

Kollár medzitým verejne vyhlásil, že na olympiádu nepôjde. Stanovisko v súvislosti s diplomatickým bojkotom olympiády by podľa šéfa parlamentu malo Slovensko koordinovať v súčinnosti s Európskou úniou.

Diplomatický bojkot ZOH 2022 v Pekingu tento týždeň oznámili USA v súvislosti s „genocídou“ Číny proti ujgurskej menšine v regióne Sin-ťiang i ďalším porušovaním ľudských práv. Pripojila sa k nim Kanada, Austrália a Veľká Británia.

Slovenská poslankyňa Európskeho parlamentu Miriam Lexmannová oznámila, že spoluiniciovala výzvu predsedom inštitúcií Európskej únie, ako aj trom najvyšším slovenským ústavným činiteľom, na diplomatický bojkot ZOH v Pekingu.