Úvod ZO ZAHRANIČIA Putin ohlásil spustenie dodávok plynu do Uzbekistanu cez Kazachstan

Putin ohlásil spustenie dodávok plynu do Uzbekistanu cez Kazachstan

Foto: archív

Ruský prezident Vladimir Putin ohlásil spustenie dodávok plynu do Uzbekistanu cez Kazachstan. Pre Rusko zasiahnuté západnými sankciami to znamená hospodársky úspech. “Ide o najväčší trojstranný energetický projekt“ medzi tromi postsovietskymi krajinami, povedal Putin po spustení dodávok.

V Moskve sa zároveň stretol s partnermi z Uzbekistanu Šavkatom Mirzijojevom a z Kazachstanu Kassym-Jomartom Tokajevom a rokovali a rokovali o ďalšej spolupráci v energetickom sektore ako celku. „Včasná realizácia takéhoto projektu ukazuje, že Rusko, Kazachstan a Uzbekistan sú schopné riešiť tie najzložitejšie a najambicióznejšie úlohy,“ povedal Putin.

„Kazachstan bude schopný vyriešiť otázku splyňovania svojich severných a východných oblastí“, zatiaľ čo Uzbekistan „získa ďalší zdroj energie,“ uviedol. Stredoázijský Uzbekistan má veľké zásoby prírodných zdrojov vrátane plynu, čelí však nedostatku energie.

Vývoz ruského plynu sa v dôsledku ekonomických sankcií Západu v roku 2022 znížil o 21,5 percenta, keďže Európska únia ako najväčší nákupca ruského zemného plynu drasticky znížila jeho dovoz.