Úvod ZO ZAHRANIČIA Putin: Reakciou na vojnu na Ukrajine EÚ stratila svoju politickú suverenitu

Putin: Reakciou na vojnu na Ukrajine EÚ stratila svoju politickú suverenitu

Vladimir Putin. (Foto: archív)

Ruský prezident Vladimir Putin na ekonomickom fóre v Petrohrade vyhlásil, že rozhodnutie Moskvy spustiť špeciálnu vojenskú operáciu na Ukrajine bolo ťažké, ale vynútené. Ako ďalej povedal, ruské sily obhajujú práva Ruska a operácia je zameraná na ochranu obyvateľov východoukrajinského Donbasu, kde prebieha genocída proti Rusom.

Reakciou na vojnu na Ukrajine EÚ stratila svoju politickú suverenitu, pokračoval Putin. „Elity únie tancujú podľa zahraničnej píšťalky a škodia obyvateľom členských krajín, podnikom a ekonomike. Ekonomická blesková vojna proti Rusku od samotného začiatku nemala nijakú šancu na úspech,“ tvrdí Putin.

Spojené štáty obvinil z toho, že „v studenej vojne vyhlásili víťazstvo – rovnako ako Londýn – a následne si začali myslieť, že sú bohmi na planéte Zem, ktorí nemajú nijaké povinnosti, len záujmy“.

Starý svetový poriadok založený na jednej veľmoci je nestabilný, domnieva sa Putin. Svet podľa neho zažíva „revolučné tektonické posuny v geopolitike“, ktoré prinesú „zásadné, jednoznačne nezadržateľné zmeny“.

O západných sankciách Západu proti Moskve, Putin vyhlásil, že viac škodia tomu, kto ich zavádza, a označil ich za dvojsečnú zbraň. Európska únia podľa neho môže v dôsledku prijatých sankcií prísť o viac než 400 miliárd dolárov. Ako dosah sankcií spomenul narastajúcu infláciu a nerovnosť.

Západné krajiny podľa Putina zaobchádzajú s ostatnými štátmi ako so svojimi kolóniami a považujú ich za občanov druhej kategórie. Rusko podľa jeho slov bude intenzívnejšie spolupracovať „s každým, kto má o to záujem“, a to napriek tomu, že Západ sa usiluje o to, aby „si vybralo cestu izolácie“. Ruský prezident tiež odmietol zodpovednosť Ruska za globálnu potravinovú krízu.