Úvod Z DOMOVA Rusko znížilo dodávky plynu na Slovensko o polovicu. SPP ráta aj s...

Rusko znížilo dodávky plynu na Slovensko o polovicu. SPP ráta aj s úplným odstavením

Foto: archív

Pokles dodávok ruského zemného plynu na Slovensko pokračuje. Zatiaľ čo v utorok znížilo Rusko dodávky pre Slovenský plynárenský priemysel (SPP) o desatinu, v stredu o 15 percent a vo štvrtok o viac ako tretinu, v piatok boli dodávky plynu oproti zmluvným objemom skrátené o polovicu. Informoval o tom generálny riaditeľ SPP Richard Prokypčák.

SPP sa pripravuje aj na možnosť úplného zastavenia dodávok ruského plynu. „Upozorňoval som, že keď budete vyhlasovať, že chcete zaplniť zásobníky v Európe na 80 – 90 percent, vyprovokujete protistranu, aby začala dodávky znižovať, aby sa ten cieľ nepodarilo naplniť,“ vyhlásil Prokypčák s tým, že je otázne, ako to bude pokračovať.

Na Slovensko prichádza aj plyn z posledného tankera so skvapalneným LNG plynom, vyprázdnenom v Chorvátsku. „Môžem povedať, že ako sa do hory volá, tak sa z hory ozýva. Za každú megawatthodinu, ktorá nám v týchto dňoch chýba, dávame do zásobníku navyše ďalšie dve megawattodiny,“ povedal Prokypčák.

Slovensko tak podľa šéfa plynárov krátenie dodávok o polovicu nijako nezasiahne. „Pracujeme na ďalších riešeniach, ak by prišlo k úplnej odstávke. Reálne rátame s najväčším rizikom, že sa to zastaví úplne,“ dodal. V súčasnosti sú zásobníky plynu naplnené na 52 percent, no v pomere k celkovej ročnej spotrebe má Slovensko v zásobníkoch viac plynu ako ostatné krajiny V4.

Situácia s dodávkami plynu v Európe sa podľa Prokypčáka vzhľadom na investície jednotlivých štátov do infraštruktúry upokojí v polovici roka 2023 a zima 2023/2024 by už mala byť bezproblémová. V tom čase sa má zlepšiť aj pozícia SR v nákupe plynu. Tvrdí, že v rokoch 2023 a 2024 si Slovensko ako vnútrozemská krajina bude môcť vyberať, odkiaľ plyn dovezie.