Úvod ZO ZAHRANIČIA Rakúšania chcú do ústavy zakotviť používanie hotovosti

Rakúšania chcú do ústavy zakotviť používanie hotovosti

Foto: archív

Rakúska ľudová strana (ÖVP) chce do ústavy zakotviť právo na hotovostné peniaze, uvádza sa vo vyhlásení strany. Informovali o tom v stredu denník Die Presse a stanica ORF. Z dôvodu vývoja a digitalizácie v uplynulých rokoch je „základné právo“ na používanie peňazí v hotovosti čoraz viac v ohrození. Štát a firmy chcú zároveň získať väčšie množstvo údajov od svojich občanov či zákazníkov.

Podľa ÖVP vedie toto smerovanie k tomu, že v obehu je stále menej peňazí a ľudia čoraz častejšie platia digitálnymi spôsobmi. To síce prináša mnohé výhody a zjednodušenia, ale ukrýva v sebe aj riziká. Kto napríklad v obchodoch platí hotovosťou, sám rozhoduje o tom, kto má informácie o jeho spotrebiteľskom správaní, argumentuje ÖVP.

Používanie finančnej hotovosti je navyše výhodné pre starších ľudí, ktorí nestíhajú držať krok s najnovším technologickým vývojom. Podobný návrh Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) odročil v júli ústavný výbor. Ústavný hovorca Wolfgang Gerstl to vtedy zdôvodnil tým, že nebol celkom v súlade s legislatívou. Nová vláda Rakúska chce teraz vypracovať ústavné nariadenie, ktoré „chráni základné práva občanov a je v súlade s európskym právom“.