Úvod ZO ZAHRANIČIA Rowan Atkinson alias Mr. Bean má 65 rokov

Rowan Atkinson alias Mr. Bean má 65 rokov

Rowan Atkinson. (Foto: archív)

Britský herec Rowan Atkinson sa vo svojej kariére najväčšmi preslávil postavou Mr. Beana. Najlepšia komédia v komerčných televíziách v 90. rokoch sa predala do viac ako 240 krajín. Film Mr. Bean sa stal tretím najúspešnejším komerčným britským filmom v histórii. Uznávaný komik Rowan Atkinson sa dožíva 65 rokov.

Rowan Sebastian Atkinson sa narodil 6. januára 1955 v anglickom Consette. Už ako malý chlapec vedel rozosmievať rodičov a kamarátov v škole. Bol technicky nadaný, nad hereckou kariérou sa v mladom veku nezamýšľal. Po skončení štúdia na Oxforde sa budúci herec začal najskôr venovať písaniu krátkych scenárov prevažne komediálneho charakteru, čo mu otvorilo cestu do televízie.

V roku 1979 napísal pre televíziu BBC seriál Not The Nine O’Clock News (Nijaké správy o deviatej, 1979 – 1982), ktorý režíroval John Lloyd. V ňom sa prvýkrát postavil pred kameru. Jeho prvotina sa stala jednou z najobľúbenejších relácií roka a Atkinsonovi vyniesla ocenenie British Academy Award. Úloha v seriáli ho spopularizovala už ako herca.

Neskôr napísal komediálny seriál The Black Adder (Čierna zmija, 1983), pod réžiu ktorého sa podpísal Martin Shardlow. Séria sa dočkala vďaka diváckej obľube ďalších pokračovaní. Svoju rolu zvládol Atkinson vo veľkom štýle. Prvý raz sa objavil po boku filmových hviezd ako Sean Connery a Kim Basingerová v bondovke Never Say Never Again (Nikdy nehovor nikdy, 1983) v réžii Irvina Kershnera.

Vďaka svojmu komediálnemu talentu bol Rowan Atkinson obsadený do svojej najznámejšej role, ktorou bola postava Mr. Beana, vlastníka zeleného Mini Coopera a plyšového medvedíka menom Teddy, ktorý nemá nijakých priateľov a spôsobuje samé katastrofy. Táto úloha mu priniesla nevídanú popularitu. Vyhľadávaný herec si zahral aj v komédii Four Weddings and a Funeral (Štyri svadby a jeden pohreb, 1994) v réžii Mikea Newella.

V roku 1997 sa producenti rozhodli zobraziť postavu Mr. Beana na striebornom plátne v podobe celovečerného filmu Mr. Bean: Najväčšia filmová katastrofa (1997) v réžii Mela Smitha. V krátkom čase ho obsadili aj do hlavnej postavy vo filme Blackadder Back and Forth (Bestián: Vpred späť len krok! 1999), v ktorom Lord Edmund Bestián (Rowan Atkinson) a Baldrick (Tony Robinson) testujú stroj času.

Postava Mr. Beana vyniesla Atkinsonovi najväčšiu popularitu. (Foto: archív)

V roku 2017 nakrútil úspešnú komédiu Mr. Bean’s Holiday (Prázdniny Mr. Beana) v štýle Najväčšej filmovej katastrofy, ktorú režíroval Steve Bendelack. V roku 2018 uzrel svetlo sveta film Davida Kerra Johnny English Strikes Again (Johnny English opäť zasahuje, 2018).

Vo filme je Spojené kráľovstvo v nebezpečenstve, pretože v dôsledku narušenia bezpečnosti v MI7 zostáva každý agent v teréne identifikovaný a odhalený. Jedinou možnosťou, ako nájsť spásu, je obrátiť sa na Johnyho Englisha v podaní nenapodobiteľného Atkinsona.

Rowan Atkinson je známy tým, že si medzi jednotlivými kapitolami svojich filmových pokračovaní rád dožičí dlhšiu pauzu. Ako Johnny English sa tak vracia po siedmych rokoch. „Vždy je lepšie chvíľu počkať, aby filmová séria nezačala pôsobiť unavene. A keď sa potom začnete pýtať, prečo to znovu neskúsiť, tak nastáva tá pravá chvíľa,“ hovorí Atkinson, ktorý bol v tomto prípade veľmi aktívny aj ako spoluscenárista.